Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / 1+1 Ev Almak Mantıklı Bir Yatırım Mı?

1+1 Ev Almak Mantıklı Bir Yatırım Mı?

Yatırım denildiğinde Türkiye’de ilk akla gelen her zaman gayrimenkul olmuştur. Ülkemiz insanları forex, borsa gibi alanlardan çok daha risksiz ve basit bulduğu gayrimenkul yatırımlarına yoğunlaşmıştır. Bu sebeple ekonomimiz de daha çok konut ve ofis projeleri üzerine kurulu bir hale gelmiştir.

Yapılan araştırmalarda oturmak için tercih edilen evlerin metrekare ortalaması 100+ iken yatırım için alınan dairelerin genel ortalaması ise 60 metrekare civarı oluyor. Bunda 1+1 ve 1+0 olarak oluşturulan küçük ebatlara sahip dairelerin payı büyük. Özellikle konut yapacak arsanın azaldığı İstanbul,Ankara gibi büyük şehirlerde 1+1 ve 1+0 konut projeleri yapmak hem satış yapan kişilerin hem de yatırımcıların ilgisini çekiyor.

1+1 Ev Almak Mantıklı Mı?

Ev sahipleri tarafından 1+1 daireler oldukça kullanışlı olmasına karşın oturmak için çok fazla tercih edilmiyor. 1+1 evlerde yer alan amerikan mutfak sistemi , dairelerin genel olarak dar olması sebebi ile özellikle çocuklu aileler için barındırma konusunda geniş olanaklar sunamıyor. Buna karşın yalnız yaşayan kişiler, öğrenciler ve az çalışanı bulunan ofisler için 1+1 daireler büyük önem taşıyor. Bu sebeple 1+1 evleri satın almak için verilen paralar düşükken alınan kiralar çok yüksek. Örnek olarak 300.000 TL’ye satın alınan 3+1 daireyi 1000 TL kiraya verirken 100.000 TL’ye aldığınız daireyi 800 TL’ye kadar kiraya verebiliyorsunuz. Bu da yatırım yapmak isteyenler için 1+1 daireleri eşsiz kılıyor.

1+1 Daire icin Kredi Alabilir Miyim?

1+1 daire fiyatları daha fazla oda bulunan dairelere göre daha düşük olduğu için bankalardan konut kredisi kullanabilme şansınız da yükseliyor. Ancak her kredi işleminde olduğu gibi 1+1 ev için konut kredisi kullanırken de kredi notunuzun yüksek olması ve iyi bir kredi siciline sahip olmanız gerekiyor. Konut kredilerinde aldığınız evin %30’unu peşin vermeniz gerektiğini de hatırlatalım.