Anasayfa / Krediler / 2. El Taşıt İçin Taşıt Kredisi Alınabilir Mi?

2. El Taşıt İçin Taşıt Kredisi Alınabilir Mi?

2. El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Sıfır kilometre araç alırken bankalara gerekli evraklar teslim edildiğinde kolaylıkla kredimiz çıkabilmekte ve buna bağlı olarak evraklarımızı tamamlayarak aracımızı hemen teslim alabilmekteyiz. Tıpkı sıfır kilometre araçlarda olduğu gibi ikinci el araçlarda da kredi almak mümkün. Bunun için hazırlanması gereken evraklar sıfır kilometre araçlardan çok farklı değil ancak bazı prosedürler mevcut.

2. El Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

İkinci el araç alırken kredi kullanacaksınız ve bunun için bankaya başvuruda bulundunuz, özellikle alacağınız aracın evraklarını teslim etmiş bile olsanız araç daha önceden kullanılmış bir araç olduğu için banka aracın değerini tam olarak kesinleştiremez ve buna bağlı olarak taşıt kredisi imkanını sıfır kilometre bir araca oranla daha zor verir.

Sigorta şirketlerinin araçlar için belirlemiş oldukları fiyatlar bankalar için inandırıcı olmayabilir, bunun nedenine gelecek olursak bir araç için bedelinden yüksek kredi çekilip araç değerinin altında hasarlı bile olsa satışı gerçekleşebilir ve kredinin ödenmeme durumunda bankaya kalan ipotekli araç kredide bahsi geçen miktarı karşılamayabilir. Bu gibi durumlar nedeniyle sıfır kilometre araçların bedelleri daha kolay hesaplanmakta ve bankalar tarafından kredi çıkmaktadır.

2. El Taşıt Kredisi

Bankalar aracın ruhsat fotokopilerini alırlar ve bunun üzerinden sigorta şirketlerinin araç için belirlemiş olduğu bedeli göz önünde bulundurarak üzerinde % 30 kadar daha düşük bedel koyarak aracın üzerine ipotek koyar ve kredi çıkarırlar. Bu sayede aracın borcu ödenmese bile araca rehinlidir yazısı çıkararak el koyma hakkını saklı tutarlar. Bu sayede kredi borçlusunun başka borçları bulunsa bile aracın üzerine haciz koyulması söz konusu olmaz. 2. el araç kredisi alırken aracın piyasa değeri üzerinden belirlenen miktar doğrultusunda alıcı ve satıcı noter huzurunda satış işlemini aralarında hallederler.

Not: 2. El araç alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi en düşük faizi sunan banka üzerinden başvurmak olmalıdır. Buna ek olarak satıcı konumundaysanız paranızı almadan aracı devir etmeyiniz, buna karşılık alıcılar ise noter huzurunda parayı teslim edip satışı vermelidir.