Anasayfa / Kredi Notu / 2017 Kredi Kara Liste Affı

2017 Kredi Kara Liste Affı

Kredilerini ödeyemeyen vatandaşların oluştuğu kara listede olan kişiler kredi notları dibe vurduğu için hem kredi çekemiyor hem de yüksek limitli kredi kartı bile alamıyor. Bu da bütün işlemlerini yıllarca nakit para ile yapmalarına sebebiyet veriyor. Kredi kartlarının altın değerinde olduğu günümüzde kredi kara listesine düşmek tam bir işkence diyebiliriz.

Kara listede olanlar için bir müjdemiz var. 2016 yılında kabul edilen yasa ile birlikte kredi kara listesine af geliyor. 2016’da kabul edilmesine rağmen hızlı şekilde başlamayan af, 2017 yılında insanlara umut dağıtacak.

Kara liste affı ne zaman geliyor?

Kara liste affı yukarıda da belirttiğimiz gibi 2016 yılında çıkan yasa ile kesinleşti. Ancak af konusunda ülkemizde meydana gelen olağanüstü gündem nedeni ile herhangi bir işlem yapılmadı. Bu sebeple kara liste affının 2017 yılında gelmesine kesin gözüyle bakıyoruz. Genel olarak bu tarz yasalar çıktığı yıl uygulanmaktadır. Şu anki haliyle bile gecikmişken 2017’nin ilk aylarında kara liste affı gelmesi hiç de sürpriz olmaz.

Kara listeden çıkmak için af haricinde neler yapılabilir?

Kafa listeden çıkmak için affı değil kendi yöntemlerini sergilemek isteyenler için 2 adet önemli tavsiyede bulunabiliriz. Kara listede bulunanlar yüksek limitli kredi kartı alamasa da düşük limitli kredi kartları edinerek bunun üzerinden düzenli ödeme yapabilirler. Kredi kartına yapılan düzenli ödemeler kredi siciliniz için büyük önem taşımaktadır.

Kara listeden çıkmanıza yardım edecek bir diğer tavsiye ise bankasal işlemlerinizi arttırmaktır. İşlemleriniz nakitle değil banka aracılığı ile hallederseniz bankalar bu hareketliliği görerek sicilinize olumlu yansıtacaktır. Bu işlemlere de faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vererek başlayabilirsiniz.