Anasayfa / Genel / 6 Adımda Para Biriktirme Yöntemleri

6 Adımda Para Biriktirme Yöntemleri

Birikim yapmak ve böylece geleceğe daha umutlu bakmak pek çok insanın ortak hayali. Sizinde böyle bir hayaliniz bulunuyorsa ancak nasıl para biriktirebileceğinize dair pratik çözümlere ulaşamıyorsanız yazımızın devamını okumanızda fayda bulunmakta. Sizlerle paylaşacağımız para biriktirme yöntemleri sayesinde kolay bir şekilde para biriktirmenin keyfine varabilirsiniz. İşte para biriktirme önerilerimiz:

  1. İhtiyacınız olmayan gereksiz harcamalardan kaçının. Örneğin vitrinde görüp beğendiğiniz yeni bir çanta ya da ayakkabıyı hemen almayın. Önce birkaç gün bekleyin. Gerçekten çok istiyorsanız ya da ihtiyacınız varsa alın. Gereksiz aboneliklerden kaçının. Mesela hiç kullanmadığınız telefon aboneliği, spor salonu aboneliği gibi. Bunları iptal ettiğinizde oldukça fazla bir miktarın aylar sonunda elinizde kaldığını göreceksiniz.
  1. Para biriktirme yöntemleri arasında en eski ve en kolayı kumbara. Kumbaranıza çocuklarınızla birlikte atacağınız bozukluklar ay sonunda hatırı sayılır bir miktara ulaşır. Bu sayede çocuklarınızı da para biriktirmeye teşvik etmiş olursunuz.
  1. Liste yaparak alışverişe çıkmayı tercih edin. Bazen markete gittiğimizde elimizde kendimizi torbalar dolusu ürün almış halde buluruz. Bir parça için girmiştim ne kadar çok şey almışım deriz. İşte bunu önlemek için mümkün olduğu kadar liste yapıp öyle alışverişe çıkmak en iyisidir. Böylece hem gereksiz ürünler almamış olursunuz hemde ihtiyaçlarınızı alarak cebinizden fazla para çıkmamış olur.
  1. Bireysel emeklilik sistemleri ve bankaların yatırım fonlarından yararlanabilirsiniz. Her ay yatıracağınız 100 TL 10 yıl sonra toplu ve birikmiş olarak size geri dönecektir. Böylece kendi kendinize biriktiremeyeceğiniz bir meblağ banka ve devlet yardımıyla birikmiş olur. Bankalara vereceğiniz talimatla sizin adınıza paranızı fonlarda arttırmak suretiyle parayı çoğaltmanıza yardımcı olurlar.
  1. Para biriktirme hemen hemen herkesin çok istediği ancak başaramadığı bir şeydir. Bunu en iyi yapanlar gelir gider dengesini ayarlayabilenlerdir. Günümüzde hepimiz kazandığımızdan daha çok harcıyoruz. Kredi kartlarınızın sayısını en aza indirin ve çok taksitten mümkün olduğunca kaçının. Alışveriş yaparken 3 ya da 6 taksitten daha fazla vade yaptırmamaya özen gösterin. Çünkü ne kadar çok taksit uzarsa ödemeniz azalacak bu sayede daha çok alışveriş yapmak isteyeceksiniz ve böylece kredi kartı yine dolacaktır. Ayrıca yeni uygulamalarla kredi kartınıza yapacağınız limit belirleme işlemleri ile fazla para harcama ve alışverişten de uzak durabilirsiniz.
  1. Maaşınızdan ihtiyaç olduğu kadarını çekin. Gerisini banka hesabınıza aktarın. Böylece hem elinizde fazla para tutmamış olursunuz hem de gereksiz harcamalardan kaçınmış olursunuz. Bu en iyi para biriktirme yöntemlerinden biridir.