Anasayfa / Bankalar / Akbank Cebe Para Gönder Nedir?

Akbank Cebe Para Gönder Nedir?

Akbank müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırmak için pek çok uygulamayı hayata geçiren bir bankadır. Bu uygulamalardan biri de Cebe Para Gönder uygulamasıdır. Yazımızın devamında Akbank Cebe Para Gönder hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Akbank Cebe Para Gönder Nasıl Çalışır?

Cebe Para Gönder özelliği ile para göndermek istediğiniz kişi Akbank müşterisi olmasa dahi kolaylıkla para transferi yapmanız mümkündür. Cebe Para Gönder özelliğinin çalışması için öncelikle Akbank Direkt Mobil uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Ardından Para Transferleri bölümünün altında yer alan Cep telefonuna seçeneğini tıklayarak istediğiniz para transferini yapabilirsiniz.

Cebe Para Gönder özelliğinin kullanılmasında bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Bir kişi günlük maksimum 500 TL tutarında para gönderebilmekte ve en fazla 2 kez işlem yapabilmektedir. Haftalık maksimum işlem tutarı ise 1.000 TL olarak belirlenmiş olup en fazla 4 kez işlem yapılması mümkün olmaktadır. Aylık maksimum tutar 1.500 TL’yi ve işlem sayısı da 6’yı geçememektedir. Alıcılar da cep telefonu numarası ve TCKN bazında aynı şekilde günlük maksimum 500 TL tutarında ve en fazla 2 işlem, haftalık en fazla 1.000 TL ve en fazla 4 işlem, aylık en fazla 1.500 TL ve maksimum 6 kez para çekebilmektedirler.

Akbank müşterilerinin kendi hesaplarından kendi cep telefonu numaralarına para gönderme işlemi yapmaları söz konusu olmamaktadır.

Gönderilen paranın alıcı tarafından 24 saat içinde çekilmemesi veya 3 kez üst üste yanlış tutar veya referans numarası girilmesi halinde, gönderilen tutar işlem ücretiyle birlikte göndericinin hesabına iade edilmektedir.

Yapılan işlemin iptali içinse Akbank Direkt İnternet’e giriş yapılarak “Para Gönderi İptal Et” işlemi ile “Akbank ATM’sine Para Gönder” fonksiyonundan yararlanılmaktadır. İptalin gerçekleştirilebilmesi için henüz 24 saat geçmemiş ve paranın çekilmemiş olması gerekmektedir.

Akbank Cepte Para Gönder özelliğinden faydalanarak başka bir Akbank hesabına ve herhangi bir Akbank ATM’sine de para gönderilebilmektedir. Bunun için alıcının cep telefonu numarasını ve göndermek istediğiniz tutarı girmeniz gerekmektedir. Eğer para göndereceğiniz kişinin hesabı yoksa “Alıcı hesabı bulunamazsa ATM’ye gönder” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Bu sayede gönderdiğiniz kişi parayı istediği bir Akbank ATM’sinden çekebilecektir. İşleminiz gerçekleştiğinde size ve alıcıya SMS gönderilerek bilgilendirme yapılacaktır. Alıcının parayı çekebilmesi için kart kullanmadan “Giriş” tuşuna basması, ardından TCKN girmesi gerekmektedir. “Kartsız Para Çekme” işlemini seçtikten sonra “Referans No” ile “Tutar”ı yazarak gönderilen parayı çekebilecektir.

Cebe Başka Hangi Kanallar İle Para Gönderebilirim?

Akbank kredi kartınızı kullanarak başka bir Akbank hesabına para göndermeniz mümkündür. Bu şekilde para gönderebilmek için alıcının cep telefonu numarası ile göndereceğiniz tutarı ve kredi kartınızın son kullanım tarihini girmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca Akbank Direkt Mobil uygulaması sayesinde para göndereceğiniz kişi Akbank müşterisi olmasa daha transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank Cebe Para Gönder İşlem Limitleri

İşlem Limitleri TL Alt Limit TL Üst Limit
Günlük Gönderim 10 TL 500 TL
Haftalık Gönderim 10 TL 1.000 TL
Aylık Gönderim 10 TL 1.500 TL