Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Akbank Konut Kredisi Başvurusu

Akbank Konut Kredisi Başvurusu

Ülkemizin önde gelen bankaları arasında yer alan Akbank diğer kredi ürünle ile olduğu kadar konut kredisi ürünleriyle de dikkat çekiyor. Sizde ev sahibi olabilmek için konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız ve tercihiniz Akbank’tan yana ise yazımızın devamında Akbank konut kredisi çeşitleri, konut kredisi sürecinin nasıl işlediği ve Akbank konut kredisi başvurusunun nasıl yapıldığına dair detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Akbank Konut Kredisi Çeşitleri

Çeşitli ihtiyaçlara hitap eden birçok Akbank konut kredisi ürünü bulunmaktadır. En güncel konut kredisi ürünleri arasında ise Sabit Faizli Konut Kredisi, İndirimli Konut Kredisi, Kentsel Dönüşüm Kredisi, Peşinatsız Konut Kredisi, Ara Ödemeli Konut Kredisi, Yeni Evim Konut Kredisi, Dönemsel Ödemeli Konut Kredisi, Balon Ödemeli Konut Kredisi ve Artan Ödemeli Konut Kredisi yer almaktadır.

Kimler Akbank Konut Kredisi Kullanabilir?

Akbank ev kredisinden yararlanabilmek için bazı şartları karşılıyor olmak gerekmektedir. Öncelikle yaş sınırından bahsedelim. Akbank konut kredisini kullanabilmek için başvuru sahibinin 23 ila 65 yaş arasında olması gerekmektedir. Ayrıca kredi istihbaratında da herhangi bir olumsuzluk olmamalıdır. Başvuru sahibinin gelirini belgeleyebiliyor olması da şartlar arasında yer almaktadır. Akbank ev kredisinden yararlanabilmek için hane halkı gelirinin en az 1.000 TL olması şarttır. Akbank konut kredisini maksimum 120 ay yani 10 yıl vade ile kullandırtmaktadır. Ayrıca kredi kullanacak kişinin yaşı ile kredi vadesinin süresinin 70’i aşmaması gerekmektedir. Örneğin 64 yaşındaki bir kişi en fazla 6 yıl vade ile kredi kullanabilmektedir.

Akbank Konut Kredisi Süreci Nasıl İşler?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartlara uygunsanız Akbank’ın talep ettiği belgelerle birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu belgeler kimlik, satın almak istediğiniz konutun tapu fotokopisi, adres ve gelir belgesidir. Bu belgelerin yanı sıra konut başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Konut Kredisi Kullanımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konut kredisi ödemelerinde zorlanmamak için risk tercihleriniz ve gelirinize en uygun olan konut kredisi ürününü seçmeye özen göstermelisiniz. Ardından Akbank konut kredisi başvuru formunu doldurup gereken evraklarla birlikte banka şubesine teslim etmelisiniz. Daha kısa sürede kredinizi kullanmak istiyorsanız ekspertiz talebinizi yapabilir ve kredi onay süreci devam ederken ekspertiz işlemlerinin başlamasını sağlayabilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirmiş olduğunuz banka şubesine kredi başlangıç tarihini bildirebilir ve bu tarihi taksit ödeme tarihiniz olarak belirleyebilirsiniz. Sözleşme Öncesi Bilgi Formu’nu ayrıntılı bir şekilde okumalı ve tüketici kredisi sözleşmesinde konut kredisi için kullanacağınız faiz oranının yazılı olduğundan emin olmalısınız. İmzaladığınız sözleşmeden bir kopya da kendiniz için talep edin. Ayrıca taksitlerinizi ve geri ödeme tarihlerinizi kolay bir şekilde takip edebilmek için kredi geri ödeme planının da bir kopyasını edinin. Müşteri isteğine bağlı olarak kredi hayat sigortası yapılmaktadır. Eğer bu sigortayı yaptırdıysanız hem bu sigortanın hem de Konut Paket Ve DASK sigortalarının yapılmış olduğundan emin olun. Sigorta poliçelerinizin kredi vadesi boyunca yıllık olarak yenilenmesi gerekmektedir. Bu konunun da takibini gerçekleştirmelisiniz. Kredi taksitlerinizi geç ödemeniz halinde gecikmeye giren her gün üzerinden gecikme faizi ödeyeceğinizi bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Ayrıca sigorta prim ödemelerinizi de geciktirmemeye dikkat etmelisiniz.

Akbank Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akbank ev kredisi başvurusu için kullanabileceğiniz birçok bankacılık kanalı bulunmaktadır. Dilerseniz istediğiniz bir Akbank şubesini ziyaret ederek birkaç dakika içinde başvurunuzu gerçekleştirebileceğiniz gibi dilerseniz de Akbank’ın internet sitesini ziyaret edebilir ve ilgili sayfada bulunan linki tıklayıp, açılan formu doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanı sıra Akbank Direkt İnternet’e giriş yaparak da başvurunuzu gerçekleştirebilir ve başvuru sonucunuzun cep telefonunuza gelmesini bekleyebilirsiniz. Yine Akbank’ın internet sitesindeki linki tıklayarak Akbank danışmanlarının sizi aramasını da sağlayabilirsiniz.