Anasayfa / Bankalar / Akbank Konut Kredisi Rehberi

Akbank Konut Kredisi Rehberi

Sizde konut satın alabilmek için Akbank konut kredisi ürünlerinden faydalanmayı düşünüyorsanız ancak konut kredisiyle ilgili detaylı bilgileriniz yoksa bu yazımız sizin için bir rehber niteliği taşımaktadır. Akbank konut kredisiyle ilgili tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Akbank Konut Kredisi Başvurusu Süreci Nasıl İşler?

Akbank konut kredisi tahsisi için müşterilerin 23 ila 65 yaş arasında olmasını talep etmektedir. Eğer bu yaş aralığında iseniz ve aylık geliriniz 1.000 TL’nin üzerinde ise Akbank konut kredisi başvurusu yapmamanız için hiçbir sebep bulunmamaktadır. Nüfus cüzdanınız, ikametgah belgeniz, gelir belgeniz ve satın almayı düşündüğünüz konuta ait tapu fotokopisiyle birlikte Akbank konut kredisi başvurusu sürecinizi hemen başlatabilirsiniz. Ayrıca konut kredisi başvuru formunu da doldurmanız gerekmektedir.

Akbank ev kredisi başvurularında süreç müşterilerin tercihine ve satın alınması düşünülen konutun durumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Tamamlanmamış Konut Projeleri: Akbank anlaşmalı konut projelerinden satın almayı düşünüyorsanız ekspertiz işlemi yaptırmanıza gerek bulunmamaktadır. Satış vaadi sözleşmesinde belirtilen satış bedeli üzerinden, Akbank kredilendirme oranları çerçevesinde, konut krediniz hemen değerlendirmeye alınacaktır. Eğer evraklarında herhangi bir eksiklik yoksa Akbank konut kredisi başvurusu sonucunuzu bir gün içerisinde almanız mümkündür. Bu süre konut kredisinin tutarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

İkinci El Konut Alımı: İkinci el konut alımlarında WebKredi, CepKredi ya da Akbank şubelerinden kredi için ön onay alabilirsiniz. Ön onay çıkması halinde Akbank şubelerinden ya da internet üzerinden ekspertiz işlemi için talep yapabilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz konutun öncelikle kredi kullanımında veya konutun satın alınmasına engel teşkil edecek bir sorun olup olmadığını öğrenmek ya da yasal durum değeri hakkında bilgi edinmek için Akbank ev kredisi başvurusu yapmadan önce de ekspertiz başvurusu yapabilirsiniz.

Akbank tarafından görevlendirilecek bağımsız eksper, konutun ekspertiz değerini, tapu ve iskânla ilgili durumunu maksimum 3 işgünü içerisinde belirleyecektir. Kullanılacak kredi tutarı bu sonucun açıklanmasından sonra netleşecektir. Başvuru sahibi tarafından kredi sözleşmesi ve ödeme planı imzalandıktan sonra ipotek işlemine geçilmektedir.

Akbank Konut Kredisi Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Akbank konut kredisi başvurusu yapmadan önce gelirinize göre ve risk tercihlerinize uygun konut kredisinin hangisi olduğu konusunda detaylı bir şekilde düşünmeli ve seçiminizi bu doğrultuda yapmalısınız. Kararınızı verdikten sonra Akbank konut kredisi başvuru formunu doldurmanız ve başvuru için gereken belgeleri eksiksiz olarak Akbank şubesine teslim etmelisiniz. Bu esnada ekspertiz talebini yapmanız halinde kredi onay süreci sürerken ekspertiz işleminin başlamasını sağlayabilir ve bu sayede kredinizi daha kısa zamanda kullanabilirsiniz. Akbank ev kredisi başvurusu yaptığınız şubeye kredi başlangıç tarihinizi bildirmelisiniz. Böylece taksit ödeme tarihleriniz de belirlenecektir. Sözleşme Öncesi Bilgi Formu’nu dikkatle okumalı ve tüketici kredisi sözleşmesinde kullandığınız konut kredisinin faiz oranının yazılı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sözleşmenin bir örneğini de mutlaka talep etmelisiniz. Kredi geri ödeme tarihlerinizi ve taksitlerinizi rahatlıkla takip edebilmek için kredi geri ödeme planının da bir örneğini alarak saklamalısınız. Kredi vadeniz süresince konut paket ve DASK sigortaları ile müşterinin isteğine bağlı olarak kredi hayat sigortası yapıldığından sigorta poliçelerinizin yıllık olarak yenilendiğinden emin olmalısınız.

Kredi taksitlerinizi gününde ve tam olarak yatırmazsanız gecikmeye giren her gün üzerinden gecikme faizi ödemek zorunda kalacağınızı aklınızdan çıkarmamalısınız. Ayrıca teminatlarınızın devamlılığı için de sigorta prim ödemelerinizi de geciktirmemeniz şarttır.