Anasayfa / Bankalar / Akbank Konut Kredisi Ürünleri

Akbank Konut Kredisi Ürünleri

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler son yıllarda yoğun bir şekilde mortgage olarak da adlandırılan konut kredisi ürünlerine yönelmektedir. Akbank tüm kredi ürünleri ile olduğu gibi konut kredisi ürünleri ile de memnuniyet yaratmayı başarmaktadır. Bu yazımızda sizlerle Akbank konut kredisi ürünlerinin neler olduğunu, başvuru için ihtiyacınız olan belgelerin neler olduğunu ve hangi bankacılık kanallarını kullanarak Akbank konut kredisi başvurusu yapabileceğinizi paylaşacağız.

Akbank Konut Kredisi Çeşitleri

Akbank’ın farklı ihtiyaçları karşılamaya yönelik oldukça geniş bir konut kredisi yelpazesi bulunmaktadır. Bu konut kredisi ürünlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Sabit Faizli Mortgage

Sabit faiz oranıyla seneler geçtikçe geliriniz artarken ödemenizin azalacağı bir Akbank konut kredisi ürünü olan sabit faizli mortgage adından da anlaşılacağı gibi sabit faizli, eşit taksitleri olan ve aylık ödemeleri değişmeyen, piyasa faizlerindeki dalgalanmalardan etkilenmeyen bir kredi türüdür. Sabit faizli mortgage özellikle sabit bir geliri olup maaşlı çalışanlar, serbest meslek sahibi olup da minimum belirli bir gelire sahip olanlar, gelirleri taksitlerine oranla makul büyüklüğe sahip olan kişiler ve risk almayı tercih etmeyen ve kredi vadesi sona erene kadar taksitlerini hep aynı tutar üstünden ödemek isteyen kişiler için uygundur. En çok tercih edilen Akbank ev kredisi çeşitlerinden olan sabit faizli mortgage ürününde kredi tutarının binde beşi kadar kredi tahsis ücreti alınmaktadır.

2-İndirimli Mortgage

Akbank indirimli mortgage ürünü kredi faiz oranını ve aylık taksit tutarlarını düşürmek isteyen ve bu nedenle kredi faiz ödemelerinin bir kısmını önden yapmak isteyen kişilere hitap eden bir konut kredisi ürünüdür. İndirimli mortgage’da kredi tutarının %1’i ile %5’i arasında peşin faiz uygulanmakta ve ödenecek peşin faiz miktarına göre faiz oranı değişiklik göstermektedir. Kredi faizini kendiniz belirleyebileceğiniz bir Akbank ev kredisi ürünü olan indirimli mortgage vadesi boyunca sabit faiz uygulanmakta ve aylık ödemelerde herhangi bir değişiklik olmamaktadır.

3-Kentsel Dönüşüm Kredisi

Eğer konutunuz 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli bir bölgede yer alıyorsa sizde Akbank konut kredisi denilince öne çıkan bir kredi olan kentsel dönüşüm kredisine başvuru yapabilirsiniz. Binanızın riskli olup olmadığının tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvurmanız ve bu kuruluştan aldığınız Riskli Yapı Tespit Raporu ile binanız için 2/3 oy çoğunluğu ile dönüşüm kararı alınmış ise sizde öncelikle müteahhit firma ile yapım sözleşmesi imzalayabilir ve sonrasında ise Akbank kentsel dönüşüm kredisine başvurabilirsiniz.

4-Peşinatsız Mortgage

Ev satın almak istiyorsanız ancak peşinat için hiç birikiminiz yoksa üzülmeyin. Akbank mortgage ürünlerinden biri olan peşinatsız mortgage ile bu isteğinizi rahat bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Sabit faizli bir kredi ürünü olan peşinatsız mortgage’da satın alınacak evin ekspertiz bedelinin tamamı kadar kredi tahsis edilebilmektedir. Peşinatsız mortgage’dan faydalanabilmek için kendinize, ailenize ya da üçüncü bir şahsa ait ikinci bir konuta ipotek konulması gerekmektedir.

5-Ara Ödemeli Mortgage

Ara ödemeli konut kredisi bilhassa yılın belli dönemlerinde pirim ya da ikramiye alan ve ekstra geliri olan kişilere hitap eden; 3, 6 ya da 12 ayda bir ödeme yapılabilen bir Akbank konut kredisi ürünüdür. Sabit faiz oranına sahip olan ara ödemeli konut kredisinde ara ödemeler için komisyon ödenmemekte ve ek gelirlerle ara ödeme yapılarak kredilerin taksit miktarları düşürülmektedir. Ek geliriniz ya da ara ödemeleriniz varsa sizde ara ödemeli mortgage’ı seçenekleriniz arasına ilave etmelisiniz.

6-Yeni Evim Mortgage

Var olan evinizi satıp yeni bir ev satın almayı istiyorsanız sizde Akbank yeni evim konut kredisi ile bunu başarabilirsiniz. Yeni evim konut kredisi tüketicilere son bir yıl içinde mevcut evlerini satma şansı ile yeni alacakları evin %100’üne kadar kredi kullanma şansı sunmaktadır. Böylece tüketiciler var olan evlerini düşük fiyatlara satmak zorunda kalmamaktadırlar. Eviniz satıldığında ise ara ödeme yaparak kredinizin yüksek bir tutarını ödeyebilir ve %2’lik erken kapama ücreti de ödemek zorunda kalmazsınız. Sabit faizli bir mortgage ürünü olan yeni evim konut kredisi eşit taksitli olup piyasa faizlerindeki değişikliklerden etkilenmemektedir. Bu kredi ile 10 yıla kadar taksitlendirme yapılabilmekte ve ekspertiz değerinin %100’üne kadar kredi tahsis edilebilmektedir.

7-Dönemsel Ödemeli Mortgage

Sabit faizli bir mortgage ürünü kullanarak ve 3, 4, 6 ya da 12 ayda bir ödeme yaparak konut sahibi olmak istiyorsanız sizde Akbank ev kredisi denilince akla ilk gelenlerden biri olan dönemsel ödemeli mortgage’dan yararlanabilirsiniz. Bu krediyi kullanarak ödemelerinizi gelir düzeninize göre ayarlama şansını yakalayabilirsiniz.

8-Balon Ödemeli Mortgage

Akbank mortgage ürünleri arasında dikkat çekenlerden bir tanesi de balon ödemeli mortgage’dır. Bu kredi ile kredi miktarınızın %30’una kadar ola kısmını taksitlere yaymaksızın vade sonunda toplu bir şekilde ödeyebilir, bu sayede konut satın almak için beklemek zorunda kalmaz ve vadeniz boyunca da düşük tutarlı taksitler ödeyebilirsiniz.

9-Artan Ödemeli Mortgage

Geliriniz arttıkça kredi taksitlerinizi de arttırmak ve kısa süre içinde kredinizi kapatmak istiyorsanız sizde Akbank artan ödemeli mortgage ürününden faydalanabilirsiniz. Bu kredi sayesinde istediğiniz evi satın almak için gelirinizin çok olmasını beklemek zorunda kalmayacaksınız. Akbank mortgage ürünleri arasından sıyrılmayı başaran artan artan ödemeli mortgage sabit faizli bir kredi türü olup ödemeler vade sonuna doğru artış göstermektedir. Müşteriler artış dönemlerini kendileri belirleyebilmekte ve sayede ödemelerinde sıkıntı çekmekten kurtulmaktadırlar.

Akbank Konut Kredisini Kimler Kullanabilir?

Akbank konut kredisi başvurusu yapacak kişilerin 18 yaşından büyük olması, risk ve istihbaratında herhangi bir olumsuzluk olmaması ve kişilerin gelirlerini belgeleyebilmesi gerekmektedir. Gerçek kişilere kredi hayat sigortası yapılmakta ve satın alınan emlak üzerine banka tarafından ipotek konulmaktadır.

Akbank Konut Kredisi Başvurusu

Akbank konut kredi başvurusunu gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz bir çok bankacılık kanalı bulunmaktadır. Bunlardan biri Akbank’ın internet sitesinde yer alan “Kısa Başvuru” yöntemidir. Sitede bulunan alana tıklayıp formu doldurarak Akbank kredi başvurusu yapmanız mümkündür. Ayrıca yine internet üzerinden yapabileceğiz Web Kredi ve Akbank Direkt İnternet seçenekleri de son derece kolay bir şekilde başvuru yapmanıza yardımcı olacaktır. Dilerseniz yine Akbank’ın sitesinde ilgili alana tıklayabilir ve Akbank konut kredisi danışmanlarının sizi aramasını sağlayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise istediğiniz bir Akbank şubesini ziyaret etmek olacaktır.

Akbank Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Akbank konut kredisi için gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz: nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaportun aslı ve fotokopisi; kişinin kendi adına düzenlenmiş su ve elektrik gibi son döneme ait faturalar ya da ikametgah belgesi; gelir belgesi; satın alınacak konutun tapu fotokopisi ve yapı kullanım izin belgesi.

Akbank konut kredisi ürünlerini sizler için ayrıntılı bir şekilde ele almaya çalıştık. Diğer bankaların konut kredisi ürünleri hakkında da detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız sitemizde yer alan “Bankalar” ve “Krediler” başlıklı kategorilerimizde bulunan makaleleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca arama motorumuza istediğiniz kelimeleri yazarak merak ettiğiniz konuya daha çabuk bir şekilde ulaşabilirsiniz.