Anasayfa / Genel / Anadolu Hayat Emeklilik

Anadolu Hayat Emeklilik

Bireysel emeklilik sistemini kayıt olmak ve emekliliği ile ilgili planlama yapmak isteyenlerin kullandığı bir sistem olan Anadolu Hayat Emeklilik sayesinde sizde bireysel emeklilik sisteminden faydalanabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi gündemdeki sıcaklığını koruyan önemli konular arasındadır. Pek çok kişi bireysel emeklilik sistemini yakından tanımak için bilgi edinmeye çalışmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES ile alakalı bilgilenmek ve devlet katkısı konusunu detaylı şekilde öğrenmek isteyenler özellikle internet üzerinden bu konuları takip etmektedirler.

Sizlere Anadolu Hayat Emeklilik Sistemi ve devlet desteği hakkında bilgiler vereceğiz. Sisteme nasıl giriş yapabileceğinizi öğrenebilir ve adımlarınızı en sağlıklı şekilde atmaya başlayabilirsiniz. BES 2017 yılında hayatımıza giren bir uygulamadır. Ancak bu iki konunun birbiri ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu sisteme dilediğiniz an girip istediğiniz an çıkabilmektesiniz. Otomatik olarak işverenler tarafından sisteme girişiniz gerçekleştirilen BES’ten 2 ay içinde ayrılabilmektesiniz. Kendi isteğiniz doğrultusunda Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılarak arzı ettiğiniz herhangi bir emeklilik sistemine geçmeniz mümkün. Çalıştığınız süre içerisinde emekliliğiniz için birikim yapmanıza olanak tanıyan BES, gerçekleştirdiğiniz birikimin üstüne devlet katkısı alma olanağını da sunmaktadır.

Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine kayıt olunabilmesi için başvuran kişinin 18 yalından büyük olması gerekmektedir. Özellikle SGK’sı bulunanlar Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş yapmaya pek fazla gereksinim duymamaktadır. Fakat dilediğiniz oranda birikimi bu sayede gerçekleştirmeniz çok daha kolay olacaktır. İlerleyen yıllarda emekli olunduğunda SGK emeklilik maaşının yanında bir emekli maaşına daha sahip olmak isteyenler bu sistemi vazgeçilmez bulmaktadır. SGK’sı bulunmayanlar ise Anadolu Hayat Emeklilik Sistemi ile emekli maaşına sahip olma fırsatını elde etmektedirler. Hayat kalitenizi yükseltmek ve geleceğinizi garanti altına almak için sizde bu sistemden yararlanmayı seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Üst limiti kendinizin belirleyebileceği bu sisteme giriş yaparak birikime başlayabilirsiniz. Sistemin belirlenmiş bir alt limiti bulunmaktadır. Bu alt limiti karşılayan herkes sistemin sunduğu avantajlardan faydalanabilmektedir. Anadolu Hayat Emeklilik Sistemi’ne kayıt olunurken giriş aidatı talep edilmektedir. İstenilen bu aidatı hemen ödemek istemezseniz erteleme şansınız bulunmaktadır. Ertelenen aidat ilerleyen aylarda gerçekleştireceğiniz ödemeler üzerinden belirli oranlarda tahsis edilecek ve giriş aidatı sizden bu şekilde alınacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde olduğu gibi Anadolu Hayat Emeklilik Sistemi’nde de yapılan birikimlere %25 devlet katkısı verilmektedir. Örnekle açıklayacak olursak eğer 100 TL aylık yatırım yapmanız halinde bu paranız 125 TL olacaktır. Yapılan bu katkı emeklilik maaşınızın daha da yüksek olmasını sağlamaktadır. Emekli olduğunuzda güzel bir maaş alabilmek içinse sisteme erkenden dahil olmalı ve uzun bir zaman sistemde kalıp birikim yapmaya devam etmelisiniz.