Anasayfa / Bankalar / Anadolubank Konut Kredisi

Anadolubank Konut Kredisi

Anadolubank müşterilerine sunmuş olduğu konut kredisi ürünleri ile memnuniyet yaratmayı başaran bir banka olarak dikkat çekmektedir. Eğer sizde konut almak ya da konutunuzu yenilemek istiyorsanız Anadolubank kredi ürünlerini seçenekleriniz arasına mutlaka katmalısınız. Bu yazımızda sizlere Anadolubank konut kredisi ürünleri ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Ancak bu bilgilere geçmeden önce konut finansman sistemi üzerinde biraz duralım.

Konut Finansman Sistemi

Mortgage kelimesi son yıllarda daha sıklıkla duymaya başladığımız bir kelime. “İpotek” anlamına gelen mortgage, finansal kuruluşların konut üzerine ipotek tesis ederek 15-20 yıl vadelerle konut kredisi kullanması anlamına gelmektedir. 2007 yılında çıkan 5582 Sayılı Konut Finansman Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile yürürlüğe giren konut finansman sistemi uzun vadeli ve düşük maliyetli fon girişini sağlamayı hedeflemektedir. Konut finansman sistemi tüketicilere konut edinmeleri amacıyla konut kredisi kullandırılmasını, finansal kiralama yolu ile konutların tüketicilere kiralanmasını, tüketicilerin sahip oldukları konutları teminat göstererek kredi kullanmasını ve bu kapsamda bulunan kredilerin yeniden finansmanı için kredi kullandırılmasını kapsamaktadır. Konut finansman sistemi ile kullanılan konut kredileri ve ortaya çıkacak masraflar %5’lik BSMV’den muaf olmaktadır. Ayrıca konut finansman sistemi ile tüketiciler daha düşük faizlerle borçlanmakta ve sisteme uzun vadeli ve düşük maliyetli fon girişi sağlanmaktadır.

Hangi Konutlar Konut Finansman Sistemine Dahildir?

Konut finansman sistemine dahil olacak konutlarda yaş, konum ya da fiziki özellik şartı bulunmamaktadır. Satın alınacak konutun kat irtifaklı, kat mülkiyetli ve deprem yönetmeliğine uygun olması konut finansman sistemine dahil olması için yeterlidir. Ticari amaçla satın alınan konutlar konut finansman sistemine dahil edilmemektedir. Konut finansman sistemi konut satın almak dışında yapı kullanım izni olan konutların teminatı karşılığı konut geliştirilmesi ve yenilenmesi içinde kredi tahsis edilen bir sistemdir.

Kredi Başvuru Şartlarında Değişiklik Oldu Mu?

Konut finansman sisteminde de bankalar eskiden olduğu gibi kefil isteme ya da tüketiciye ve kefile ait çeşitli belgeleri talep etme gibi başvuru koşulları koymaktadır. Ayrıca kredi kullanımından en az 3 gün önce bankalar tüketicilere “konut finansmanı sözleşme öncesi bilgi formu” vermek zorundadır. Tüm konut finansman kredileri için kredi vadesi süresince hayat ve doğal afet sigortası yapılması zorunludur. Ayrıca bankalar konut sigortası gibi ilave sigorta taleplerinde de bulunabilmektedirler.

Anadolubank Konut Kredisi Kredilendirme Oranı

Bankalar ile tüketiciler arasında anlaşma yapılarak kredilendirme oranı belirlenmektedir. Anadolubank konut kredisi ürünlerinde ekspertiz bedelinin %75’ine kadar kredilendirme yapmaktadır. Konut ekspertizleri ise gayrimenkul değerleme lisansına sahip uzman kişilerce gerçekleştirilmektedir.

Anadolubank Konut Kredisi Ürünleri

Anadolubank’ın farklı ihtiyaçlara hitap eden konut kredisi ürünleri bulunmaktadır. Bunları sabit faizli konut kredisi, konut tamamlama kredisi ve transfer konut kredisi ürünleridir. Şimdi bu kredi ürünlerinin özelliklerini detaylı bir şekilde ele alalım.

1-Sabit Faizli Konut Kredisi

Anadolubank konut kredisi ürünleri arasında en çok rağbet görenlerden biri sabit faizli konut kredisidir. Sabit faizli konut kredisini 3 ay ile 120 ay arasında değişen vade süreleriyle kullanmanız mümkündür. Vade süresi boyunca olabilecek faiz değişikliklerinden etkilenmeden ödemelerinizi sabit bir şekilde yapabileceğiniz bir kredi ürünüdür. Sabit faizli konut kredisinde satın alacağınız konutun ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi çekebilir ve ekspertiz bedelinin %50’sine kadar kefilsiz kredi teklif edebilirsiniz. Sabit faizli konut kredisi sadece mesken olarak kullanılacak konutların satın alınmasında tahsis edilmektedir. Kredinin alınabilmesi için kat irtifaklı/mülkiyetli ve yapı kullanım izin belgesinin yani iskanın alınmış olması şarttır. Sabit faizli kredinin vade süresi boyunca Anadolubank tarafından hayat, konut ve DASK sigortası yaptırılmaktadır. Ayrıca bu krediyi çekerken oluşan masrafların da kredinin içine dahil edilmesi ve bu şekilde kredi tahsis edilmesi mümkün olmaktadır.

2-Konut Tamamlama Kredisi

İnşaatı henüz tamamlanmamış konut veya kooperatif hissesiyle eşdeğer bir konut satın almayı düşünüyorsanız ya da satın alacağınız konutu yenilemek gibi bir fikriniz varsa sizde Anadolubank ev kredisi ürünleri arasında yer alan konut tamamlama kredisinden faydalanabilirsiniz. Bu krediyi dilerseniz havuz ve kış bahçesi gibi eklentileri yapmak için de kullanabilirsiniz. Konut tamamlama kredisi en fazla 48 ay vade ile kullanılabilen bir kredi türüdür ve vade süresi boyunca ödeme tutarları sabit olup faiz değişikliklerinden etkilenmemektedir. Konut tamamlama kredisinin tahsis edilebilmesi için konutun kat irtifaklı/mülkiyetli olması ve yapı kullanım izin belgesinin de bulunması gerekmektedir. Kredi vadesi süresince Anadolubank tarafından hayat, konut ve DASK sigortası yaptırılmaktadır.

3-Transfer Konut Kredisi

Transfer konut kredisi daha önce başka bir bankadan almış olduğunuz konut kredisi borcunun güncel faiz oranları ile Anadolubank’a aktarılması ile hayata geçirilen bir kredi türüdür. Bu krediyle ilgili detaylı bilgiler için Anadolubank şubelerini ziyaret etmeniz yeterlidir.

Anadolubank Konut Kredisi Hesaplama

Çekmeyi düşündüğünüz Anadolubank ev kredisi için ne kadar geri ödeme yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız Anadolubank’ın web sitesinde bulunan kredi hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Kredi tipinizi, kullandırım türünü, vade süresini ve çekmek istediğiniz tutarı yazarak kredi hesaplaması yapmanız mümkündür. 120 ay vade ile 100.000 TL Anadolubank ev kredisi çekmek istediğinizi düşünelim. Bu durumda aylık taksitleriniz 1.427,78 TL olurken toplam geri ödeyeceğiniz miktar ise 171.333,60 TL olacaktır. Aylık faiz oranı ise %0,99’dur. Konut kredisi tutarının binde 5’i kadar kredi tahsis ücreti alınmaktadır. Bunun yanı sıra gayrimenkul türü ve m2’sine göre ekspertiz yapan firmaya ücret ödenmesi söz konusudur.

Anadolubank Konut Kredisi Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Anadolubank konut kredisi başvurusunda istenilen belgeler şunlardır: nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi; gelir belgesi (ücretli çalışanlar için güncel maaş bordrosu ya da net maaş tutarını gösteren işyeri tarafından onaylı belge, özel işyeri çalışanları içinse işyerine ait imza sirküleri; serbest meslek ya da ticaret erbabı olan kişiler içinse vergi levhası, son 2 seneye ait onaylı bilanço ile gelir tablosu ve cari yıla ait mizan) ve satın alınacak konutun tapu fotokopisi ve yapı kullanım izin belgesi. Bu belgeleri hazırlayarak size en yakın Anadolubank şubesine başvurarak hayallerinizdeki eve kavuşmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Kredi Ödemesinde Gecikmeye Düşülmesi Durumunda Ne Olur?

Çekmiş olduğunuz krediyi son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödeyemezseniz banka bu durumda size teslim edilmek üzere 5 iç günü içinde posta yolu ile taahhütlü bildirim yapmak zorundadır. Bankaların geciken borcun tamamının ödenmesini talep etme hakkı bulunmaktadır. Ancak bu hak borçlunun üst üste 2 ay gecikmesi halinde kullanılabilen bir haktır. Banka ancak borçlu ya da teminata alınan konut ile ilgili işlem yaptıktan sonra kefilden borcunu ödemesini isteyebilmektedir.

Anadolubank konut kredisi ile ilgili sizleri aydınlatmaya çalıştık. Diğer bankaların gerek konut kredisi gerekse diğer kredi ürünleri hakkında detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız sitemizde bulunan “Bankalar” ve “Krediler” kategorilerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca arama motorumuza istediğiniz kelimeleri yazarak merak ettiğiniz konulara daha çabuk bir şekilde de ulaşmanız mümkün. Finansal konularda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını sitemizde kolaylıkla bulabilirsiniz.