Anasayfa / Kredi Notu / Asgari Tutar Ödemek Kredi Notunu Düşürür Mü?

Asgari Tutar Ödemek Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi kartı kullanıcılarının merak ettiği konular içinde asgari tutar ödemenin kredi skorunu etkileyip etkilemediği konusu ilk sıralarda yer almaktadır. Sürekli olarak asgari tutar ödemenin kredi puanını düşürüp düşürmediğini ele almadan önce dilerseniz ilk olarak Findeks’in hangi konulara özen gösterdiğini inceleyelim.

Findex Kredi Puanı Nasıl Belirlenir?

Kredi notu konusunda tek yetki sahibi Findeks’tir. Findeks’in vermiş olduğu kredi puanı bankalar ve Finansal kuruluşlarca kabul görmektedir. Kredi başvuru kriterleri arasında önceden çekilmiş kredi borçlarının ödenip ödenmediğinden kredi kartı borçlarının aylık taksitlerinin yatıp yatmadığını kadar pek çok unsur vardır. Kredi kartı kullanıcıları ödeme güçlerini aşan tutarlarda harcama gerçekleştirdiklerin de genellikle haklarında yasal yollara başvurulmasın diye asgari tutar ödemeye başlamaktadır. Sürekli olarak asgari tutar ödendiğinde kredi skorunun düşmesine sebebiyet veren bu durum kişinin kredi ihtiyacı olduğunda bankalardan kredi almasını engelleyen önemli etkenlerden bir tanesidir. İlerleyen zamanlarda ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi bazı kredi ürünlerinden faydalanmaya düşünüyorsanız kredi notunuzun düşmesine asla izin vermemelisiniz. Kredi kartı kullanıcısı olarak kartlarınızın ödemelerini zamanında yapmalı ve bunu sürekli olarak asgari tutar düzeyinde bırakmamalısınız. Düzenli olarak asgari tutar ödeyenlerin kredi skorları kötü etkilenmekte ve zaman içerisinde adeta dibe vurabilmektedir. Findeks kredi puanınızın düşmesini istemiyorsanız bu konuya gereken hassasiyeti göstermeli ve ödemelerinizi zamanında yapmaya çalışmalısınız. Aksi takdirde krediye gereksinim duyduğunuzda bankalardan kredi almamız hiç de kolay olmayacaktır.

Findeks kredi notunuzun yüksek kalması, bankalardan ve finansal kuruluşlardan maddi kaynak temin etme şansınızın maksimum düzeyde olması anlamına gelmektedir. Kredi notunuza gereken ilgiyi gösterirseniz gerekli halleder sizde kredi kullanma şansını elde edebilir ve maddi sorunlarınızı çözüme ulaştırabilirsiniz.