Anasayfa / Kredi Notu / Axess Free Kart Hakkında Merak Edilen Her Şey

Axess Free Kart Hakkında Merak Edilen Her Şey

Bankalar müşterilerinin acil para ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli özelliklere sahip kartları uygulamaya koymaktadır. Akbank’ta müşterilerine kolaylık sağlamak ve ihtiyaçların anında karşılanmasını sağlamak için Axess Free kartını sunmuştur. Avantajlarla dolu Axess ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve dilerseniz alışverişte yapabilirsiniz. Axess ile alışverişlerinizde çok miktarda Chip-para kazanmanızda mümkün. Yüzbinlerle ifade edilen noktalarda sunmakta olduğu taksit imkanları ise çok hoşunuza gidebilir. Alışverişlerinizde kazandığınız Chip-paranızıysa Axess Üye İşyeri ağında kolaylıkla değerlendirebilirsiniz. Alışveriş yapmayı seviyorsanız siz de Axess sayesinde pek çok imkandan yararlanabilirsiniz.

Axess Free Kredi Kartı

Axess Free kredi kartı çok sayıda kolaylık sağlıyor. Yıllık kart üyelik aidatı ödemeyi sevmiyorsanız bu kart ilginizi çekecektir. Axess Free kredi kartı kullanan kişiler yıllık kart ücreti ödememektedir. Ayrıca kazandırdığı Chip-para ile daha fazla alışveriş yapma şansını da tanımaktadır. Chip-para kampanyalarından artı taksit kampanyasına kadar pek çok seçenek sunulmaktadır. Bunlardan istediğinize katılabilirsiniz. Axess Free kart kullananlar Free Bütçem ile yapmış oldukları tüm harcamaları kontrol ve takip edebiliyorlar. Free Axess’in sunduğu imkanlar ise bunlarla sınırlı kalmıyor. Talimatlardan ek karta, alışveriş tarifelerinden nakit çözümlere kadar pek çok hizmetten faydalanma şansınızda oluyor. Şimdi dilerseniz Axess Free kartın özelliklerini inceleyelim.

Axess Free Kart Özellikleri

Taksit İste Özelliği

Alışveriş yaptığında taksitle ödemek isteyenler Axess Free kart taksit iste özelliğini kullanabiliyor. Peşin alışveriş yapmanız veya Nakit Avans kullanmanız hiçbir şeyi değiştirmiyor. Alışverişinizi gerçekleştirmenizin ardınan Akbank sistemine kayıtlı olan cep telefon numaranıza bir SMS gönderiliyor. Telefonunuza Akbank tarafından gönderilen bu kodu 5990’a yollamanız gerekiyor. Akbank Mobil, Axess Mobil ya da Akbank İnternet’e giriş yaparak ya da Akbank tarafından sunulan Akbank Telefon Şubesi hizmetini arayıp peşin ödediğiniz her şeyi 18 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz Nakit Avans’ı ise yine dilerseniz 12 aya kadar sonradan taksitlendirme yapabiliyorsunuz. Alışverişlerimde taksitlendirme yapmak bana cazip geliyor diyenlerdenseniz Akbank Axess Free kart’ın taksit iste seçeneği size hitap edecektir.

Erteleme İste

Alışveriş yapacaksınız ama ödemeyi sonra mı yapmak istiyorsunuz. Axess Free size bu imkanıda sunuyor. Alışverişlerinizin ödemesini aylar sonrasına bırakabilirsiniz. Peşin veya taksitli almanızsa farketmiyor. Axess Free kart ile alışverişinizi yapmanızın ardından Akbank’ın sisteminde kayıtlı olan cep telefon numaranıza gelen SMS’i 5990’a gönderin ve ardından Axess Mobil, Akbank Mobil veya Akbank İnternet’e giriş yapıp 50 TL ve üzeri olan tüm alışverişlerinizin ödemesini 3 aya kadar erteleyin. İsterseniz 444 25 25 olan Akbank Telefon Şubesi ile de iletişime geçerek erteleme isteyebilirsiniz. Şimdi alıp sonra ödemek isteyenler Axess Kree kredi kartı ile bu arzularını gerçeğe dönüştürebiliyor.

Peşin alışverişlerinizi ertelemeniz halinde ise ödemeniz gereken faiz oranları ise şu şekildedir.

1 Ay: %2,34

2 Ay: %3,10

3 Ay: &3,85

Erteleme İste hizmeti için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Peşin faiz ise yukarıda verdiğimiz oranlar göz önüne alınarak ertelenen tutar üzerinden hesaplanır. Peşin faiz kesilecek olan ilk ekstreye yansıtılmaktadır. Alışverişlerinizi 3 aya kadar erteleme imkanı sunan Free Axess’te yalnızca TL esktreler bu hizmetten faydalanabiliyor. Önceden gerçekleştirdiğiniz bir erteleme için yeniden erteleme yapılamıyor.

Erteleme İste İşlemini İptal Edersem Ne Olur?

Alışveriş yapıp Akbank Axess Free ile erteleme yaptınız ancak sonradan bu ertelemeden vazgeçtiniz. Bu durumda erteleme isteğiniz iptal edilir ama hesap kesim tarihinden sonra bu iptal etmişseniz peşin faizi ödemeniz gerekir. Free Axess erteleme i,steyi iptal edeceksiniz hesap kesim tarihinden önce iptal etmeniz en uygunu olacaktır. Bu sayede peşin faizi ödemenize gerek kalmayacaktır.

Erteleme İste işlemini iptal ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise üye iş yerinden yapılan iptal işlemleridir. Erteleme İste işlemi üye iş yerinden iptal edildiğinde işlem otomatik olarak iptal olmuyor. Akbank Telefon Şubesi aranmalı ve Erteleme İste işleminin iptal edildiği ile alakalı talimat ve bilgi verilmesi gerekiyor. Bunu yapmazsanız ileriki tarihlere attığınız harcamalarınız kredi kartı ekstrelerine vade tarihleri geldiğinde yansımaya devam ediyor.

Axess Free Kart Ekstre Böldür İşlemi

Free kart kullananlar ekstre böldür imkanı ile ödemelerini y ya da 3 aya yayabiliyor. Ekstrenizin kalan borç tutarını siz de isterseniz 2 veya 3 aya böldürerek rahat bir nefes alabilirsiniz. Ekstre Böldür seçeneği Free Kart kullanıcılarını memnun eden bir özelliktir.

Akbank hesaplarınıza kolayca erişim imkanı

Free kart kullanıcıları istedikleri zaman Akbank hesaplarına Akbank ATM’leri ile kolayca ulaşabilmekte ve para çekebilmektedir. Axess Free kart ile Akbank hesaplarınıza para yatırma işlemide yapabilirsiniz. Tüm bankacılık işlemlerini yapmanıza olanak tanıyan Free Axess kullanıcılarını memnun etmekte çok başarılıdır. Free kartınızı her işlemde kullanabilmek için banka hesaplarınıza kartınızı tanımlatmanız yeterlidir.

Freee Kart nasıl tanımlatılır? İlk olarak banka kartınızı ATM’ye takmalısınız. Ardından “Kredi kartı ile hesaba erişim” seçeneğine tıklamalı ve tanımlamak istediğiniz yani yetki vermeyi düşündüğünüz kredi kartınızı seçmelisiniz. Bu işlemi yapmanızın ardından Axess Free kartınızı Akbank’ın tüm ATM’lerinde kullanabilir ve ihtiyaç duyduğunuz bankacılık işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler bana zor geliyor diyorsanız dilerseniz Akbank İnternet (Tanımlamalar ve başvurular Menüsü) ya da şubeye giderek Axess Free kartınızı tanımlatabilirsiniz.

Axess Free E-Ekstre özelliği

Axess Free ile isterseniz hesap özetlerinizi e-mail yoluyla alabilir ve çok daha hızlı bir şekilde hesap özetlerinize ulaşım sağlayabilirsiniz. Hesap özetlerinizi bu şekilde alarak siz de ağaçlara hayat verebilirsiniz. İstediğiniz an e-mail hesabınızı kullanıp Axess Free hesap özetlerinize ulaşma imkanı için E-ekstre talimatı vermeniz yeterlidir. Peki Axess Free kart E-Ekstre talimatını nasıl verebilirsiniz.

Akbank İnternet üzerinden ilk önce Kartlarım, ardından Kredi Kartlarım, sonrasında Ayarlar ve Ekstre Gönderim Tercihleri menüsünü açmalısınız. Dilerseniz 444 25 25 Akbank Telefon Şubesi hizmetinden yararlanıp E-Ekstre talimatını vermeniz mümkün. Akbank’a kayıtlı olan cep telefon numaranızdan 4566’ya E yazıp mesaj atarakta bu talimatı rahatlıkla verebilirsiniz. Kayıt işlemini SMS kullanıp yapmanız halinde tüm kartlarınızın posta ile ekstre gönderimi sonlandırılmakta ve e-mail ile ekstre gönderimine geçilmektedir.

Axess Free Döviz Ekstre İşlemi

USD ya da Euro gibi yurt dışında gerçekleştirdiğiniz döviz harcamalarınızın hesap özetini Döviz Ekstre hizmeti sayesinde almanız mümkün. Seçmiş olduğunuz para birimi üzerinden ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Axess Free kartın sunduğu bu ayrıcalıklaran faydalanmak istediğinizde Akbank İnternet ya da 44 25 25 Akbank Telefon Şubesi’ni kullanıp başvurunuzu gerçekleştirilirsiniz. USD veya EURO hesap özeti talebinde bulunmanız yeterli olacaktır.

Free Axess Limit Artışı

Free Axess ile kendi limitinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Dilerseniz limit artışı isteğinde bulunabilir veya düzenli limit artışı talebinde bulunup otomatik olarak limitinizin her ay güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Axess Free kart limit artışı nasıl yapılır? Akbank Telefon Şubesi’ni aramanız ya da Akbank İnternet’i kullanmanız yeterlidir. Akbank Şubeleri’ne giderek yine Free Axess kart limitinizi arttırabilirsiniz. Akbank Telefon Şubesi aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirecekseniz 444 25 25 numarasını aramanız yeterlidir.

Axes Free Kart Müşteri Limiti

Akbank kredi kartınız birden fazlaysa Müşteri Limiti sayesinde tüm kartlarınızı yalnızca bir limit üzerinden kontrol ve takip edebilirsiniz. Kullanabileceğiniz limitiniz ise Akbank kredi kartlarınız üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemler ele alınarak hesaplanır. Yaptığınız işlemlerin tamamı hesaplanır ve düşülür. Örnek verirsek eğer;

Müşteri limitiniz 5.000 TL olsun. Axess Visa Kart limitiniz ise yine 5.000 TL olsun. Free MasterCard limitinizin ise 4.000 TL olduğunu varsayalım. Free MasterCard ile toplamda 4.000 TL harcama yapmış olun. Bu durumda Axess Visa kartınız ile 1000 TL harcama yapma hakkınız kalmış olur. Peki müşteri ve kart limitinizi nasıl öğrenebilirsiniz?

Limit Öğrenme

Akbank Mobil, Akbank İnternet, Akbank ATM ve Şubeleri aracılığıyla ya da Akbank Telefon Şubesi’ni yani 444 25 25’i arayıp limitleriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca kart limitleriniz hesap özetinizde ve kartınızı size gönderildiği zarftada yazmaktadır.

Axess Free kart borcu ödendiğinde müşteri limiti etkilenir mi?

Yapmış olduğunuz kredi kartı ödemesi miktarı müşteri limitinde ödenen tutar kadar açılmaktadır.

Müşteri limiti nasıl arttırılır?

Sahibi olduğunuz kartlar içinde en yüksek limitli olan kartın limite kadar müşteri limitine sahip olursunuz. Yani en yüksek limite sahip olan kartınızın limitinde olan artış müşteri limitinizide arttırmaktadır.

Hangi kartlar müşteri limitini etkiler?

Akbank kredi kartlarının tamamı müşteri limiti için geçerli olan kartlardır.

Axess Free kart limiti nasıl arttırılır?

444 25 25 numaralı Akbank Çağrı Merkezi ile free axess kartınızın limitini arttırabilirsiniz. Müşteri limitinizi arttırmak için Akbank Mobil ve Akbank İnternet kanallarınıda kullanabilir veya Akbank Şube ve Akbank ATM’lerini kullanıp limit arttırımı talebinde bulunabilirsiniz. SMS yolu ile de free kart limitinizi arttırabilirsiniz. LIMIT, KART SON 4 HANE, AYLIK NET GELİR, İSTENİLEN LİMİT bilgilerini aralarında bir boşluk bırakıp 4566’ya SMS olarak atabilirsiniz. Örnek SMS şu şekildedir.

SMS: LIMIT 1234 1300 3000

Akbank tarafından gerçekleştirilecek inceleme sonrasında limit arttırma isteğinize cevap verilecektir. Başvurunuzun olumlu karşılanması halinde kredi kart limitiniz arttıralacaktır. Düzenli limit arttırışı içinse talimat vermelisiniz. İsterseniz limitinizin otomatik olarak güncellenmesini sağlamaksa yine sizin tercihinize kalmış bir durumdur.

Nakit avans nasıl kullanılır ve nasıl belirlenmektedir?

Akbank tarafından size sağlanmış olan toplam kredi limitinin belirlenmiş bir yüzdesi sizin nakit avans limitinizdir. Tanımlanmış olan nakit avans limitiiz ölçüsünde Akbank ATM’lerinden, yurtiçinde bulunan bütün Akbank Şube ve ATM’lerinden Axess Free kartınızı kullanıp nakit avans çekimi yapabilirsiniz. Vadesi hesabınıza ise Akbank İntermet’i kullanarak para transferi yapmanız mümkün. Nakit avans çekimlerinizde size belirlenmiş olan limiti aşmamanız durumunda ise bu limitinizi alışverişlerinizde kullanabiliyorsunuz.

Chip-PARA kazanmanız halinde kullanabileceğiniz limit miktarında herhangi bir değişiklik meydana geliyor mu?

Kredi limitinizde Chip-PARA kullanmanız veya Chip-para kazanmanız halinde herhangi bir değişilik olmamaktadır. Ancak kazanmış olduğunuz Chip-Para’ları üye firmalarda rahatlıkla limitinize ek olarak kullanabilirsiniz. Mesela satın almış olduğunuz ürünün bir bölümünü Chip-PARA ile kalan kısmıysa kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Böyle bir durumda kredi kartınızla yapmış olduğunuz ödeme kadar limitinizden düşüş gerçekleşir.

Free Axess kartın yurtdışı’nda farklı bir limiti bulunuyor mu?

Axess Free kartınızın limitini yurtdışı limiti olarakta kullanmanız mümkün.

Limit arttırım düzenlemeleri

Bir takvim yılının içinde en çok 3 kez son ödeme için belirlenen tarihe kadar asgari ödeme miktarının tutarından az ödeyen müşterilerin bütün kredi kart limitleri dönem borcunun hepsi ödenene kadar arttırılmamaktadır.

Axess Free ile EFT ve Havale işlemleri

EFT ve Havale işlemi yaparak okul taksidi veya kira gibi ödemelerinizi yapmanız mı gerekiyor. Bu bankacılık işlemlerinizi Free Axess kredi kartınızı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Free kartınız ile isterseniz bu tarz ödemeleri düzenli yapmak için Düzenli EFT/Havale talimatı ile yapabilirsiniz. Düzenli EFT/Havale işlemi olsun istiyorsanız Akbank Şube’lerini, Akbank İnternet’i ya da 444 25 25 25 Akbank Telefon Şubesini arayabilir ve gerekli talimatı verebilirsiniz.

Axess Free Kart ile Fatura Ödeme

Axess Free kartınız üzerinden siz de Fatura Ödeme talimatı vermeniz halinde tüm faturalarınızın otomatik ve düzenli olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı vermek için Akbank Mobil, Akbank İnternet, Akbank Şube’lerini veya 444 25 25 Akbank Telefon şubesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz Akbank Mobil, Akbank Şube’leri ve Akbank İnternet’i kullanıp anlık fatura ödemelerinizide yapabilirsiniz.