Anasayfa / Genel / Banka Kara Liste Sorgulama

Banka Kara Liste Sorgulama

Nakit ihtiyacınız olduğunda kredi çekmek veya alışveriş yapmak istediğinizde kredi kartınızı kullanmak hayatınızı kolaylaştırsa da bu tür harcamalarınızın sonucunda bazı yükümlülükleriniz bulunmaktadır. Bu da borçlarınızı zamanında ve düzenli olarak ödemenizdir. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmadığınız takdirde halk arasında kara liste olarak bilinen listeye girme ihtimaliniz bulunmaktadır. Yazımızın devamını okuyarak kara listenin ne olduğu ve banka kara liste sorgulama işleminin nasıl yapılacağı ve kara listeden nasıl çıkılabileceği gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kara Liste Nedir?

Kişiler zaman zaman bankalara olan borçlarını zamanında ödemekte sıkıntı yaşamaktadır. Bu tür gecikmeler bankalar tarafından doğal karşılanmakta ve gecikilen her gün için faiz işletilmektedir. Ancak gecikmelerin süresinin uzaması ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Banka kredi ürünlerinin geri ödemesinde en fazla 90 gün gecikme yaşamak mümkündür. Bu sürenin aşılması halinde bankalar hukuk yoluna başvurmakta ve böylece kişiler kara listeye girmiş olmaktadır.

Hukuki sürecin başlamasıyla durum Merkez Bankası’na bildirilmekte ve Merkez Bankası da kişiyi kara listeye almaktadır. Kişi kara listeye girdiğinde bankaların sunmuş olduğu hiçbir kredi ürününden faydalanamamaktadır. Kara listeden çıkmak son derece zor olmakla birlikte imkansız değildir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde kara listeden nasıl çıkılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Merkez Bankası’nın sunduğu sistemi kullanarak banka kara liste sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Merkez Bankası kara liste sicil sorgulama talebinizi gerçekleştirerek adınızın kara listede olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun dışında bankanızın hakkınızda hukuki işlem başlattığını biliyorsanız adınız kara listede yer alıyor demektir. Borcunuzu kısa sürede ödemezseniz bankanız haciz ve icra gibi hukuki yollarla borcunuzu tahsil yoluna gidecektir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Adı kara listede yer alan pek çok kişinin cevabını en çok merak ettiği soruların başında kara listeden nasıl çıkılır sorusu yer almaktadır. Bir kişinin kara listeden çıkabilmesi için tüm borçlarını ödemesi gerekmektedir. Borçlarını ödemediği sürece bankaların ya da finansal kurumların sunmuş olduğu kredi ürünlerinden faydalanması söz konusu olmayacaktır. Yasal takip başladıktan sonra kişilerin kredi notu düşmektedir. Kredi notunu yükseltebilmek için kredi kartı ve var olan kredi borçlarının aksatılmadan ve son ödeme tarihi geçirilmeden ödenmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca faturalar için otomatik ödeme talimatı vermek de kredi notunu yükseltmektedir.