Anasayfa / Kredi Notu / Banka Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Banka Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Eskiden para ihtiyacı olduğunda genelde herkes tanıdıklarından borç isteme yoluna giderdi. Ancak bankacılık sektörünün gelişmesiyle borç istemek yerine kredi çekmeyi tercih edenlerin sayısında kayda değer bir artış meydana gelmiştir. İhtiyaç kredisinden konut kredisine ve araç kredisine kadar pek çok alanda bankalar müşterilerine kredi kolaylığı sağlamaktadır. Araba almak istediğinizi ancak yeterli nakit paranızın olmadığını düşünelim. Araba için gereken parayı biriktirmeniz aylar hatta yıllar sürebilir. Fakat araç kredisi için başvuru yaptığınızda ihtiyacınız olan parayı bankadan rahatlıkla temin edebilmektesiniz. Ancak bankanın kredi talebinize olumlu yanıt vermesi için kredi notunuzun pozitif olması gerekmektedir. Kredi notu kişilerin ödemelerini yapıp yapmayacağına dair Findeks tarafından oluşturulan ve tamamen verilerden elde edilen sonuçlar gözetilerek meydana getirilen bir sistemdir. Kredi notu olumlu olduğunda kişiler bankalardan istedikleri krediyi temin etmekte herhangi bir sorun yaşamazlar. Kredi notunuz yeterli değilse ve bunu nasıl yükseltirim diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Kredi Puanı Yükseltme

Şimdi kısaca kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun yanıtını verelim. Kredi notunu yükseltmek için ödemelerinizi zamanında yapmanız ve sözleşmede geçen maddelere uymanız çok önemlidir. Bankalar ve finans kuruluşlarıyla aranızda geçen tüm işlemler kredi notunuzu direkt etkilemektedir. Herhangi bir bankadan kredi çektiyseniz ve geri ödemede problem yaşadıysanız bu kredi notunuzun ciddi şekilde düşmesine sebebiyet verecektir. Aynı şekilde kredi kartı kullanıcısıysanız ve kredi kartlarınızın yalnızca asgari ödeme tutarını ödüyorsanız bu durumda kredi derecelendirme kuruluşu olan Findeks tarafından hoş karşılanmayacaktır. KKB tarafından kurulan Findeks, kredi notunun belirlenmesinde yetkisi olan tek kuruluştur. Findeks tarafından kredi notunuzun yüksek tutulması için atmanız gereken adımlar bellidir. Bankalarla ve finans kuruluşlarıyla iş yaptığınızda sözleşmenize uymalı ve ödemenizi belirlenen zamanlarda gerçekleştirmelisiniz. Böylelikle kredi notunuz kısa süre içerisinde olumlu yönde seyretmeye başlayacaktır. Sizler için kredi puanı nasıl yükseltilir konusunu ele aldık. Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken en önemli şey tüm ödemelerinizi zamanında yapmaktır diyebiliriz. Bu konuya gereken duyarlılığı gösterirseniz kredi notunuz kısa süre içinde yükselecektir.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notunuzu öğrenmek için sizde kredi puanı sorgulaması yapabilir ve kredi sicil sorgulama sayesinde kredi notunuzun ne durumda olduğunu kısa sürede öğrenebilirsiniz. İsterseniz SMS notuyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks üyelik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra 4552’ye SMS atmanız kredi puanınızı öğrenmeniz için yeterli olacaktır. Bu sayede kredi notunuzdaki olası düşüş ve yükselişleri rahat bir şekilde takip edebilirsiniz.