Anasayfa / Kredi Notu / Banka Kredi Notu

Banka Kredi Notu

Finansal kaynak bulunmak istediğinde bankaların sunduğu krediler iyi birer seçenek olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Maddi ihtiyaçlarınızı temin edebilmeniz adına farklı kredi türleri bankalar tarafından müşterilerinin beğenisine sunulmuştur. Ev satın almak isteyenler için konut kredisi imkanı, arabasını yenilemek veya sıfır bir araba almak isteyenler için taşıt kredisi, nakit sıkıntısını çözmek isteyenler için de ihtiyaç kredisi adı altında verilen bu kredilerden istifade eden insan sayısı bir hayli çoktur. Sizde taşıt, ev veya ihtiyaç kredisi gibi kredilere başvurmak ve gereksinimlerinizi karşılamak istiyorsanız kredi notunuzun önemli bir kriter olduğunu unutmamalısınız. Kredi taleplerinde bankalar başvuru sahibinin kredi notunu incelemekte ve kredi puanı yüksekse gelen talebi onaylamaktadırlar. Kredi notu kredi isteğinin onaylanıp onaylanmamasında önemli bir rol oynamaktadır. Bunun nedeni ise kredi puanının kişinin güvenilirliğini gösteren sayısal bir rakam oluşudur. Bireyler finansal kuruluşlarla ve bankalarla olan para münasebetlerinde ödemelerini aksatmadan gerçekleştiriyorsa kredi puanları yüksek olacaktır. Fakat ödemeler aksatılıyorsa bu durum kredi puanının düşüşü ile sonuçlanacaktır. Bankaların kredi notuna önem vermesinin en büyük nedeni de budur. Çünkü kredi puanı yüksek biri o güne kadar ki tüm ödemelerini aksatmadan gerçekleştirmiş biridir.

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi puanınız düşük olduğu için bankalar kredi taleplerinizi olumsuz yanıtlıyorsa ve siz artık bu durumu değiştirmeyi arzu ediyorsanız atmanız gereken adımlar şu şekilde sıralanmaktadır.

Faturalarınızı banka üzerinden ödemeye başlayabilirsiniz. Zamanında gerçekleştirdiğiniz her fatura ödemesi miktarına bakılmaksızın kredi notunuzun yükselişe geçmesine yardımcı olacaktır. Ancak bunu yaparken faturalarınızı aksatmanız halinde kredi puanınızın düşeceğini de bilmelisiniz.

Kredi kartının ülkemizde kullanımı çok yaygındır. Neredeyse herkeste birkaç tane kredi kartı bulunduğunu söyleyebiliriz. Kullanmakta olduğunuz kredi kartlarının ödemelerini zamanında gerçekleştirerek de kredi puanınızın artışa geçmesini sağlamanız mümkün. Kredi kartı ödemelerinde düşülen en büyük hata kart borcunun sadece asgari tutarının ödenmesidir. Uzun süre asgari tutar ödendiğinde Findeks kredi notu düşüşe geçmektedir. O an için kredi çekme ihtiyacı bulunmadığından bu durum birçok insan tarafından göz ardı edilmektedir. Ancak ne zaman kredi için bankaya gidilse yapılan bu asgari tutar ödemeleri nedeniyle kredi notunun düştüğü gerçeğiyle yüzleşilmek zorunda kılınır. Kredi notunun yeterli seviyede bulunmaması ise kredi talebinin olumsuz yanıtlanmasıyla neticelenecektir.