Anasayfa / Kredi Notu / Banka Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Banka Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Bankalara kredi talebi ile gidenlerin olumsuz yanıt almasının altında yatan en büyük etken kredi skorunun yeterli seviyede olmamasıdır. Sizde bankalardan kredi talep edecekseniz ve kredi puanı sebebi ile başvurunuzun reddedilmesini istemiyorsanız işinizi garantiye alabilir ve başvuru öncesinde kredi puanınızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Böylelikle kredi skorunuzun durumuna göre adım atabilir ve hatta kredi talebini kredi puanınızı iyileştirene kadar erteleyebilirsiniz. Banka kredi notumu nasıl öğrenebilirim diye merak edenlerin yazımızı sonuna kadar dikkatlice okumalarını öneriyoruz.

Kredi Puanını Öğrenme

Kredi puanını öğrenme işlemi oldukça basit bir işlemdir. Kredi notunu öğrenmenin farklı birkaç yolu bulunmaktadır. Size en uygun gelen yolu kullanıp sizde banka kredi notunuzun durumunu kolaylıkla ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

SMS ile 4552’ye mesaj atabilir ve kredi skorunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Vergi kimlik veya TC kimlik numarasının son 4 hanesini girmeniz kredi puanınızı öğrenmeniz için yeterlidir. Bu bilgileri 4552’ye SMS ile yolladığınızda kredi notunuzun kaç olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

Findeks’in sitesine giriş yaparak yine kredi notu öğrenilebilmektedir. Findeks’in web sitesine giriş yapmanızın ardından oradaki talimatları izleyip sizde hiç zorlanmadan kredi notunuzun kaç olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bankanızın size en yakın şubesine gidip yetkililerden kredi notunuza bakmalarını da rica edebilirsiniz. Buna mani olan bir durum söz konusu değilse bankanız kredi skorunuzu öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Kredi Notum Düşükse Ne Yapmalıyım?

Kredi notu düşük olanların atması gereken ilk adım Findeks’in kredi puanını belirlerken nelere dikkat ettiği hakkında bilgi edinmek olmalıdır. Findeks’in göz önüne aldığı kriterleri bilmek doğru adımların atılmasının önünü açacaktır. Kredi kartı ve kredi ödemelerinin vaktinde gerçekleşmesi gibi konular kredi skorunu olumlu etkilemekte ve hızlı bir yükseliş yaşanmasını sağlamaktadır. Aynı şekilde ödenmemesi ise kredi notunu hızlıca düşürmektedir. Findeks kredi notu neden düşer başlıklı yazımızda sizde bu konuyla alakalı kapsamlı bilgiler bulabilir ve ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Kredi puanının yüksek tutulmasının sağladığı avantajlar düşünüldüğünüzde kredi skorunun iyi seviyede olmasının ne kadar faydalı olduğu hemen dikkat çekmektedir. Sizde kredi puanı yüksek olanaklara sağlanan ayrıcalıklardan yararlanmak istiyorsanız kredi notunuzu iyileştirmeye çalışmalısınız.