Anasayfa / Kredi Notu / Banka Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Banka Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notu son yıllarda kredi çekmek ya da kredi kartı almak için bankalara başvuru yapanların karşısına çıkan en önemli kriter olarak dikkat çekmektedir. Bu yazımızda kredi notunun ne olduğu konusunda açıklamalar yapacak ve banka kredi notumu nasıl öğrenirim sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu’nca tarafından kişilerin finansal işlemleri baz alınarak tutulan ve sayısal ifadelere dönüştürülerek bankaların ve kendisiyle ilgili sorgulama yapmak isteyen vatandaşların hizmetine sunduğu bir sayısal ifadedir. Kredi puanının düşük olması kişilerin yapmış olduğu kredi ve kredi kartı başvurularının olumsuz olarak yanıtlanmasına yol açabildiğinden oldukça önem taşımaktadır. Bankalar başvuru yapan müşterilerinin kredi notunu inceleyerek daha önceki ödemeleri ve borçları gibi çeşitli konularda bilgi almakta ve bu sayede kişinin risk taşıyıp taşımadığını öğrenmektedirler. Bunun için de Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan ve Merkez Bankası tarafından da arşivlenen kredi puanından faydalanmaktadırlar.

Kredi notu bu denli önemli olduğu için pek çok kişi banka kredi notumu nasıl öğrenirim sorusunun yanıtını merak etmektedir. Kredi notu öğrenmek son derece kolaydır. Bunun için findeks.com adlı siteye giriş yaparak üye olabilir ve istenilen bilgileri girdikten sonra cüzi bir miktar para ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notu öğrenmek için bankanızın internet bankacılığından da yararlanmanız mümkündür. Bankalar yine cüzi bir miktar karşılığında müşterilerinin kredi notlarına ulaşmasını sağlamaktadırlar.

Kredi puanı özellikle son 6 aylık ödeme durumu ve diğer faktörlere göre yükselmekte ya da düşmektedir. Bu nedenle kredi ve kredi kartı borçlarınızın ödemelerini son gününü geçirmeden yapmaya özen göstermelisiniz. Kredi notu Findeks tarafından belirlenmekte olup 0 ila 1900 arasında değişmektedir. Kategoriler ise çok riskli, az riskli, orta riskli, iyi ve çok iyi olarak ayrılmaktadır. Borçlarınızı düzenli ödemediğiniz takdirde hızla riskli kategorilerde yer alabilirsiniz. Ancak düzenli ödeme yapsanız dahi kredi notunuz hemen yükselmeyecektir. Bu nedenle kredi notunuzun düşmemesi için tüm ödemelerinizi vaktini geçirmeden yapmaya dikkat etmelisiniz.