Anasayfa / Kredi Notu / Banka Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Banka Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Bankalar ile çalışan tüm bireylerin ve kurumların ödeme disiplinleri ve mevcut borçlarına göre hazırlanan puanlama sistemine banka kredi notu denilmektedir. Banka kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanan veriler baz alınarak hazırlanmaktadır. Hazırlanan veriler tüm bankaların bilgisine sunulan bir havuzda toplanmaktadır. Bu sayede bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerine kredi verip vermeme konusunda rahatlıkla değerlendirme yapabilmektedir. Kredi notunun bu derece önemli olması pek çok insanı banka kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorusunu sormaya yöneltmektedir. Sizde bu sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız makalemizi okumaya devam etmeniz yeterli olacaktır.

Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Banka kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun yanıtına geçmeden önce kredi notuyla ilgili bilgiler verelim. 2013 yılından beri bankaların kullanımına sunulan banka kredi notu, bankaların kredi ve kredi kartı başvurusu yapan kişileri ön elemeden geçirmesine imkan sağlamaktadır. Tüm kişi ve kurumlar bu sistemi kullanarak sorgulama yapabilmekte ve sahip oldukları kredi notlarını öğrenebilmektedirler. Banka kredi notu yukarıda da belirttiğimiz üzere bankaların kredi ve kredi kartı başvurularında kişinin daha önceki borçlarıyla ilgili ödeme disiplinleri ve tüm borçlarına dair bilgi edinebilmektedirler.

Banka kredi notu düşük olan kişilere bankalar kredi verme konusunda isteksiz davranmaktadırlar. Kredi notu 0 ila 1900 arasında derecelendirilmektedir. 5 ayrı dilime ayrılan banka kredi notu en riskli kişiler ile en az riskli kişileri gözler önüne sermektedir. En alt dilimde bulunan kişiler en riskli grupta, en üst dilimde bulunan kişiler ise en risksiz grupta yer almaktadır. Kişilerin yaptığı ödemelere ya da ödemelerinde gecikme olmasına göre kredi notları zaman içerisinde değişebilmektedir.

Şimdi banka kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun yanıtına geçelim. Öncelikle kredi notunun düşmesine neden olan borçların tamamını ödeyerek işe başlayabilirsiniz. Eğer bütün borçlarınızı kapatırsanız kredi notunuz bir süre sonra yükselişe geçecektir. Borçların tamamını ödemeniz kredi notu yükseltmek için yeterli olmazsa bankadan düşük tutarlı bir kredi çekebilir ve bu kredinin borçlarını zamanında ödemeye özen gösterebilirsiniz. Ayrıca sahip olduğunuz kredi kartının tüm limitini kullanmamanız da kredi notunuzun yükselmesinde etkili olacaktır.

Kredi notu yükseltmek istiyorsanız kredi notunuzun düşük olduğunu bildiğiniz zamanlarda kredi başvurusunda bulunmamanız gerekmektedir. Aksi taktirde kredi notunuz daha da düşebilir.