Anasayfa / Kredi Notu / Banka Kredi Puanı Yükseltme

Banka Kredi Puanı Yükseltme

Ev almak için konut kredisi ya da araba almak için ihtiyaç kredisi çekmek isteyen birçok insan bulunmaktadır. Bu tür yüksek meblağları borç bulmak zor olduğu için çoğu insan banka kredilerine yönelmektedir. Normal şartlar altında düzenli bir geliri olan herkesin kredi çekebileceği varsayılmaktadır. Ancak bu doğru bir bakış açısı değildir. Günümüzde bankalar Findeks tarafından belirlenen kredi notunu en önemli kriter olarak görmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler bankadan kredi çekme konusunda sıkıntı yaşayabilmektedirler. Eğer sizde böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız ve kredi puanınız düşük olduğu için kredi talebiniz reddedildiyse banka kredi puanı yükseltme konusunda neler yapabileceğinize dair yazımızın devamını okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Findeks Nedir?

Findeks, ülkemizin önde gelen 9 bankasının ortaklaşa olarak kurmuş olduğu Kredi Kayıt Bürosu A.Ş tarafından kurulmuş bir platformdur. Amacı kişilerin finans sektörü tarafından nasıl görüldüğünü tespit etmek olan Findeks sayesinde herkes kendi finansal durumu ve mali açıdan itibarını kontrol altında tutabilmektedir. Bankalar ve diğer finans kurumları ise Findeks’i kişilerin kredi notlarını takip etmek için kullanmaktadır. Son 5 yıl içerisinde bankacılık sektöründe kredi kartı, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabı kullanan herkesin Findeks kredi notu hesaplanabilmektedir.

Findeks Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Eğer kredi talebiniz kredi notunuz düşük olduğu için reddedilmiş ise bu durumu düzeltebilmek için yapabileceğiniz birkaç şey bulunmakta. Bunlardan ilki sahip olduğunuz kredi kartlarının borçlarını günü gününe ödemek olacaktır. Kredi kartınız ya da ödemekte olduğunuz bir krediniz yoksa, kredi notunuzun düşük olması geçmiş dönemlere dayalı olabilir. Bunu aşmak içinse bir kredi kartı çıkartabilir ve ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Kısa süre içerisinde Findeks kredi notunuz yükselecektir. Ayrıca adınıza kayıtlı olan faturalarınızı da gününü aksatmadan ödemeniz kredi puanınızın yükselmesi için önemli bir etkendir.