Anasayfa / Krediler / Banka Kredisiyle Alınan Araçların Satışı

Banka Kredisiyle Alınan Araçların Satışı

Taşıt kredisi araba sahibi olmanın en kolay yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde dileyen herkes gerekli koşulları sağlayabilmesi halinde taşıt kredisi kullanarak hayal ettiği araca sahip olabilmektedir. Fakat bazen çeşitli nedenlerden ötürü taşıt kredisi kullanılarak satın alınan aracın satılması durumu ortaya çıkmaktadır. Pek çok insan taşıt kredisi kullanarak araç sahibi olduğu için taşıt kredisiyle alınan araç nasıl satılır sorusu en çok sorulan sorulardan biri olmaktadır.

Taşıt Kredisi İle Alınan Araç Nasıl Satılır?

Taşıt kredisi kullanılarak otomobil alındığında banka vermiş olduğu krediye karşılık olarak aracı ipotek altına almaktadır. Bankanın yaptığı bu ipotek teminat niteliğindedir. Taşıt kredisi kullanan kişi geri ödemelerini tamamladığında ipotek ortadan kalkmaktadır. Taşıt kredisiyle araba aldıysanız ve aracınızı satmanız gerekiyorsa bu ipoteği ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Aksi halde aracınızı satma şansınız bulunmamaktadır. Kredi borcunuzu kapatmanız halinde arabanızın satışını istediğiniz an gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kullanmış olduğunuz taşıt kredisini kapatmaya yetecek kadar nakit paranız yoksa kredi borcunuzu ödemeyi kabul edecek bir alıcı bulmanız gerekmektedir. O ana kadar ödemiş olduğunuz kredi borcu için alıcı size nakit para sunarken geri kalan kredi borcunu bankaya ödemektedir. Bu şartları kabul eden bir alıcı bulmanız halinde kredi borcunuzun devir işlemini gerçekleştirme şansını yakalayabilirsiniz. Bunun olması için notere gidilmesi ve sözleşme yapılması gerekmektedir. Aracınızı satın almayı isteyen kişi kalan kredi borcunu ödeyeceğini sözleşme yaparak beyan etmelidir. Borcun bitmesinin ardından aracın alıcı üzerine olacağı bu sözleşmeyle beyan edilmektedir.

Yeterli birikiminiz varsa aracın borcunu ödeyerek üzerindeki ipoteği kaldırmanız taşıt kredisi kullanılarak alınan arabanın satılmasını çok daha kolay bir hale getirecektir. Böylece çok daha fazla alıcı bulabileceğiniz için aracınızı çok daha yüksek bir fiyata satma fırsatını elde edebilirsiniz. Bankaya olan borcunuzu kapatmanız ve aracı kendi üzerinize alıp satmanız işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.