Anasayfa / Bankalar / Banka Çalışma Saatleri / Banka Mesai Saatleri

Banka Mesai Saatleri

Bankacılık işlemleri hepimizin hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Fatura ödeme, çeşitli kredi ve kredi kartı işlemleri, vergi ödemeleri, GMS TL yüklemeleri ve HGS/OGS işlemleri ya da fon ve repo gibi çeşitli yatırım işlemleri gibi işlemlerimiz için hepimiz bankalardan yararlanmaktayız. Bankacılık işlemlerini yerine getirirken zorluk çekmek istemiyorsak banka çalışma saatlerine göre hareket ediyor olmamız önem taşımaktadır. Bunu ise bankaya gitmeden önce banka mesai saatlerine göz atarak yapmamız mümkündür.

Banka Çalışma Saatleri

Tüm kurum ve kuruluşlar kendileri için en uygun saatleri çalışma saatleri olarak belirlemişlerdir. Bu durum bankalar ve finansal kuruluşlar için de aynı şey geçerlidir. Ülkemizde bulunan bankalar farklı mesai saatleri belirlemişlerse de hafta içi günlerde aşağı yukarı aynı saatlerde hizmet verdiklerini söyleyebiliriz. Öncelikle bankalar kaçta açılıyor sorusunun cevabını verelim. Bankaların bir kısmı sabahları 08.30 itibarıyla açılış yapmakta iken bir kısmı ise 09.00’u başlangıç saati olarak belirlemiştir. Öğle paydosları tüm bankalar için 12.30 ila 13.30 aralığında gerçekleştirilmektedir. 13.30 da tekrar başlayan hizmetler bankanın yaptığı düzenlemeye göre 17.00 ya da 17.30’a kadar sürdürülmektedir. Ancak banka mesai saatleri dışında da faaliyet gösteren bazı şubeler bulunmaktadır. Bilhassa havaalanı ve alışveriş merkezi gibi yoğun şekilde kalabalık olan noktalarda bazı bankalar öğle aralarında ya da hafta sonunda akşam geç saatlere kadar da hizmet verebilmektedirler. Bu nedenle işlem yapağınız banka şubesinin hangi saat aralığında faaliyet gösterdiğini öğrenmek istiyorsanız bankanın web sitesine girmeli ve şube bazlı sorgulama yapmalısınız.

Gelişen teknoloji sayesinde banka mesai saatleri dışında da pek çok bankacılık işlemini hayata geçirmek mümkün olmaktadır. Özellikle internet bankacılığı banka müşterileri tarafından rağbet gören bir uygulamadır. Bir diğer bankacılık kanalı olan telefon bankacılığı da müşterilere 7 gün ve 24 saat boyunca işlem yapma şansı sunmaktadır. Bankalara ait ATM’leri kullanarak da işlem gerçekleştirmek mümkündür.

Bankacılık işlemi gerçekleştireceğiniz zaman mağduriyet yaşamamak için mutlaka banka çalışma saatlerine riayet etmelisiniz. Aksi taktirde erken gidip beklemek zorunda kalabilir ya da geç gidip işleminizin ertesi güne kalmasına yol açabilirsiniz. Sitemizde “Bankalar-Banka Çalışma Saatleri” kategorisi altında tüm banka mesai saatlerini bulabilirsiniz.