Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Bankadan Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Bankadan Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olanların sayısında çok ciddi bir artış görülmektedir. Bunun en büyük sebebi bankaların müşteri çekmek adına yapmış oldukları konut kredisi kampanyalarıdır. Konut kredisi kampanyalarından istifade ederek sizde kendi evinize sahip olabilirsiniz. Konut kredisi ne kadar alabilirim sorusu ev sahibi olmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardandır. Ancak bu sorunun yanıtından önce kredi nasıl alınır bilmek gerekmektedir. Çünkü bankalara yapılan konut kredisi başvurularının hepsi kabul edilmemektedir. Konut kredisi başvurusunun kabul edilebilmesi için kredi talep eden kişinin bazı evrakları hazırlayabilmesi gerekmektedir. Bu evrakları hazırlayamıyorsa kredi talebi banka tarafından onay görmeyecektir.

Konut Kredisi Başvuru Şartları

Konut kredisi çekebilmeniz için bankanın belirlemiş olduğu şartları yerine getirmelisiniz. Şimdi kısaca konut kredisi başvuru şartlarını hep birlikte inceleyelim.

Satın almayı planladığınız ev henüz proje aşamasında ise bankanın sizden isteyeceği evrak kat irtifakı ve inşaat ruhsatıdır. Ancak evin yapımına başlanmışsa bu durumda banka sizden yalnızca kat irtifakını göstermenizi isteyecektir. Kredi kullanarak sahip olmayı düşündüğünüz evin yapımı bitmiş ise bankaya kat mülkiyetini vermeniz yeterlidir. Çünkü kat mülkiyetinin alınabilmesi için iskan izninin alınmış olması lazımdır. Kredi talebinde bulunulan mülkün değerinin belirlenmesi için ekspertiz raporu hazırlanmaktadır. İlgili kurum veya bilirkişi mülkün ekspertiz işlemini gerçekleştirdikten sonra hazırlamış olduğu raporu bankaya teslim etmektedir. Bankalar kendilerine gelen bu ekspertiz raporunu konut kredisi kullanmak isteyen kişiyle paylaşmamaktadır.

Bankadan ev kredisi nasıl alınır konusunu sizler için inceledik. Ev kredisi kullanabilmeniz için özellikle gelirinizi belgeleyebilmeniz gerekmektedir. Eğer gelirinizi yasal olarak ispat edemiyorsanız bankaya yapacağınız ev kredisi başvurunuz büyük olasılıkla kabul edilmeyecektir. Gelirinizi belgelemek ev kredisi başvurunuzun onaylanması için önem taşıyan bir konudur. Ayrıca kredi notunuzun iyi seviyelerde olması gerekmektedir.