Anasayfa / Bankalar / Bankalar Çek Kırar Mı?

Bankalar Çek Kırar Mı?

Ticaret ile uğraşanlar sık sık birbirlerine çek vermektedir. Bu alanda deneyimleri çek kırdırma vb terimlere hakim olsa da dönemsel olarak çek alan kişilerin aklında soru işaretleri oluşmaktadır. Bu soru işaretlerinden en önemlisi ise çeki zamanından önce tahsil etmenin yöntemidir.

Ülkemizde çek kırdırmak için nereler kullanılabilir?

Çek kırdırmak isteyenler bu işlemi bankalar ya da faktöring şirketleri aracılığı ile yapabilirler. Çek bozdurma işleminde zamanı gelmeden bozduracağınız için vade farkından dolayı mutlaka komisyon ödemek durumunda kalırsınız. Ancak bu tutar hem bankadan bankaya, hem da faktöring şirketleri arasında komisyonel farklar göstermektedir.

Bankalar çek bozar mı?

Bankalar çek bozmaktadır. Bu işlemler için genelde faktöring şirketleri tercih edilse de ülkemizdeki tüm bankalar aynı zamanda çek bozma konusunda hizmet vermektedir.

Faktöring şirketleri çek kırarken yüzde kaç komisyon alır?

Bu konuda genel bir yüzde bulunmamaktadır. Hem çekin miktarı, hem kalan vade süresi gibi faktörler komisyon oranında belirleyici unsurdur. Ancak aynı çek için bir faktöring %5 komisyon isterken diğeri %2 komisyon isteyebilir. Burada dikkat etmeniz gereken çek kırdırma işleminden önce detaylı araştırma yapmak ve birden fazla şirketten fiyat almaktır.