Anasayfa / EFT / Bankalar Hafta Sonları Açık Mıdır?

Bankalar Hafta Sonları Açık Mıdır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet bankacılığı ve bankamatiklerin işlevleri her geçen gün artıyor. Bankalara giderek yapılabilecek bir çok işlem internetten ve ya bankamatikler aracılığı ile saniyeler içerisinde sıra beklemeden gerçekleşebiliyor. Ancak özellikle teknolojiye daha uzak olan orta yaş ve yaşlı kesim işlemlerini bankalara giderek yapmayı tercih ediyor.

Bankalar hafta sonu çalışır mı?

Bankalar Pazartesi-Cuma arasında sadece hafta içi günleri çalışmaktadır. Yıllardır bu şekilde olan uygulama aslında her zaman tartışılan bir konudur. Devlet kurumları baz alınarak hafta içi çalışan bankaların bir çoğu özel sektörün elinde bulunduğu için haftasonu çalışmaları konusu dönem dönem gündeme gelmektedir. Ancak bu konu her seferinde bir gelişme olmadan tartışmalara kapanmıştır.

Bankalar Cumartesi-Pazar günleri neden çalışmıyor?

Burada en merak edilen soru bankaların haftasonları çalışmamasının sebebidir. Dünya genelinde yer alan bankaları incelediğimizde Türkiye’de var olan sistemin tüm gelişmiş ülkelerde uygulandığını görmekteyiz. Haftasonu çalışmayan bankaların en büyük sebebi ise borsaların da haftaiçi saatlerde işlem yapmasıdır.

Haftasonu yapılan banka havaleleri ne zaman hesaba yansır?

Havale aynı bankanın müşterileri arasında yapılan para transferidir. Bu sebeple bankalar havale işlemlerini aynı anda onaylamaktadır. Cumartesi — Pazar günleri yapılan havalelerde para, yaklaşık 1-2 dakika içerisinde havale yapılan hesaba düşmektedir.

Haftasonu yapılan EFT ne zaman hesaba yansır?

Cuma günü mesai saatleri dışında ve ya Cumartesi-Pazar günleri yapılan eft işlemleri Pazartesi günü eft yapılan hesaba düşmektedir. EFT bankalar arası para transferi sistemi olarak tanımlandığı için bu işlem havale gibi aynı anda hesaba yansımamaktadır.

Bankalara ait 2017 eft saatlerini sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.