Anasayfa / Bankalar / Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ederler?

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ederler?

Herhangi bir konuda nakit ihtiyacı duyan birçok kişi bu ihtiyaçlarına çözüm bulabilmek adına bankalar ve finansal kuruluşların sunmuş olduğu kredilerden faydalanmayı tercih etmektedirler. Tüketiciler ancak yaptıkları kredi başvurusu bankalar tarafından onaylanırsa kredi kullanabilmektedirler. Kredi başvurularının onaylanabilmesi ise kişilerin bankaların belirlemiş olduğu kriterlere uygun olması ve istenilen şartları yerine getirmesine bağlıdır. Bu nedenle kredi kullanmayı düşünen pek çok kişi bankalar kredi verirken nelere dikkat ederler sorusunun cevabını merak etmektedir.

Kredi Kullanma Koşulları

Kredi kullanma koşulları bankaların sunmuş olduğu ürünlere ve çalışma politikalarına göre değişebilmekte birlikte genel olarak tüm bankaların dikkat etmiş olduğu bazı kriterler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kredi Notu

Bankaların kredi kullanma koşulları arasında en çok dikkat ettikleri hususlardan biri kişinin kredi notudur. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişilerin geçmişteki tüm finansal işlemleri baz alınarak hazırlanan kredi notu, bankalar için belirleyici bir kriter olmaktadır. Eğer başvuru sahibinin kredi notu düşükse yapmış olduğu kredi başvurusun onaylanması oldukça zor iken, kredi notu yüksekse ve gelir durumuyla orantılı bir miktarda kredi başvurusu yapmışsa başvurusunun onaylanmaması için hiçbir sebep bulunmamaktadır.

Gelir Durumu

Bankalar kredi verirken nelere dikkat ederler sorusunun bir diğer cevabını da kişilerin aylık gelir durumuna şeklinde verebiliriz. Eğer başvuru sahibi sigortalı olarak çalışıyorsa ve düzenli bir aylık geliri varsa, bunun yanı sıra kredi notu da yüksekse kredi başvurusunun kabul edilmemesi için hiçbir sebep bulunmamaktadır. Ancak talep ettiği kredi tutarı maaşıyla ödeyemeyeceği bir miktarsa bu durumda başvurusunun kabul edilmesi mümkün görünmemektedir.

Nasıl Kolay Kredi Alabilirim?

Kredi başvurusu yaptığınızda kolay bir şekilde onay alabilmeniz için yukarıdaki kriterleri karşılıyor olmanız büyük oranda yeterli olacaktır. Özellikle kredi notunuzun yüksek olması en önemli kredi kullanma koşulları arasında yer almaktadır. Aylık düzenli bir geliriniz yoksa ancak kira geliri gibi gelirleriniz varsa bunları teminat olarak gösterebilir veya sahip olduğunuz bir gayrimenkule ipotek konulması şartıyla bankadan kredi almayı başarabilirsiniz.