Anasayfa / Bankalar / Banka Çalışma Saatleri / Bankalar Ne Zaman Kapanıyor?

Bankalar Ne Zaman Kapanıyor?

Son yıllarda teknolojinin getirdiği gelişmeler her sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de değişiklikler yaratmış durumda. Giderek yaygınlaşan internet kullanımı sayesinde bankalar internet ve mobil bankacılık uygulamaları ile müşterilerine hizmet vermeye başladı. Öyle ki artık belirli bir limite kadar kredi çekmek için bile bankalara gitmeye gerek kalmıyor. Bunun yanı sıra telefon bankacılığı uygulamaları da bankacılık işlemlerinin kolay bir şekilde yapılmasına imkan sağlamakta. Ancak tüm bu olumlu gelişmelere rağmen halen birçok işlemi yapabilmek için banka şubelerine gitmek kaçınılmaz. Hal böyle olunca da pek çok banka müşterisi bankalar kaçta açılıyor ya da bankalar ne zaman kapanıyor gibi sorulara yanıt arıyor.

Banka Mesai Saatleri

İşlerin düzenli bir şekilde ve aksamadan yürüyebilmesi için tüm kurum ve kuruluşlar gibi bankalar da kendilerine çalışma saatleri belirlemiş durumdadır. Banka mesai saatleri bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle bankalar kaçta açılıyor sorusunun cevabını iki şekilde verebiliriz. Bilindiği üzere ülkemizdeki bankalar hafta içi günlerde hizmet vermektedir. Bazı bankalar sabahları 08.30 da açılırken bazı bankalar ise açılış saatini 09.00 olarak belirlemiş durumdadır. Öğle paydosları ise tüm bankalarda 12.30 ile 13.30 arasında 1 saat olarak kullanılmaktadır. Bankalar ne zaman kapanıyor sorusunun da iki cevabı bulunmaktadır. Kapanış saati olarak 17.00’yi belirlemiş olan bankalar bulunduğu gibi 17.30’da kapanan bankalar da mevcuttur. Ancak tüm bu bilgileri verirken ilave etmek istediğimiz bir hususta bulunuyor. Yoğun işlem hacmi bulunan noktalarda müşterilerine en iyi hizmeti vermek isteyen bazı bankalar o noktalardaki şubelerini öğle paydoslarında ve hafta sonlarında açık bırakabilmektedir. Hatta akşamları geç saatlere kadar açık olan banka şubeleri de bulunmaktadır. Bankaların web sitelerinden şube bazlı olarak sorgulama yapmak mümkündür. İşlem yapmaya gitmeden önce o şubenin çalışma saatlerini öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Günümüzde birçok bankacılık işlemini banka mesai saatleri dışında internet ya da telefon bankacılığını kullanarak ya da ATM’lerden faydalanarak yapmak mümkün hale gelmiştir. Yine de banka şubelerine gitmeniz gerekiyorsa banka mesai saatlerine riayet etmeniz işleminizi sorunsuz bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.