Anasayfa / Krediler / Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Özellikle bankalara olan kredi borçları pek çok kişinin stres altında yaşamasına neden olmaktadır. Ev ya da araba almak için kredi çeken, ticari kredi kullanan veya ihtiyaç kredisi alan birçok kişi bazı sebeplerden ötürü bankalara olan kredi ödemeleri gerçekleştirememektedir. Böyle zamanlarda ise doğal olarak borçlu olan kişi kendisini bekleyen süreci merak etmektedir. Sizde kredi borcumu ödeyemiyorum diyorsanız ve sizi bekleyen aşamaları öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını dikkatli şekilde okumanızı öneriyoruz.

Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum

Kredi borçlarının ödenmemesi durumunda ilk olarak banka kısa mesaj ve mail yolu ile alacağı olduğu müşterisini uyarmaktadır. Bu süreç tam 90 gün sürmektedir. 90 gün boyunca uyarılan müşteri eğer hala borcunu kapatmadıysa ikinci aşamaya geçilmektedir. İkinci aşamada kredi borcunu ödeyemeyen kişiye 7 günlük ek süre tanınmaktadır. Bu 7 gün içinde borç ödenmezse ya da kişi yapılandırma talebi ile gelmezse bir sonraki aşamaya geçilmektedir. Bazı durumlarda kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişi yapılandırma talebinde bulunmasa bile bu isten banka tarafından müşteriye iletilebilmektedir. Yapılandırma yoluna gidilmemesi durumunda ise hukuki süreç start almaktadır. Hukuki süreç ise kredi borçlarımı ödeyemiyorum diyenlerin başını çok ağrıtacak türdendir. Çünkü Merkez Bankası tarafından isimleri kara listeye alınmakta ve hesapları bloke edilmektedir. Kişinin gelirinin bir bölümüne yine el konulabilmekte ve icra işlemi başlatılabilmektedir. Kredi borcumu ödeyemiyorum diyenlerin işler bu aşamaya gelmeden önce gerekli adımları atması gerekmektedir. Çünkü bu aşamaya gelindiğinde kişi kendini bir çıkmazın içinde bulabilmektedir. Yapılandırma yoluna gidilebileceği gibi isteyenler borç transferi yapmayı kabul eden bankalarla görüşerek ihtiyaç kredisi kullanma şanslarını da değerlendirebilirler.

Bankalara borcum var ödeyemiyorum ne yapmalıyım sorusunun tanıtı aslında oldukça basittir. çok zor zamanlar yaşanabilir. Bunu engellemek için borç transferi gibi seçeneklerde muhakkak masaya yatırılmalı ve borcun ödenmesi için en uygun yol bulunmalıdır.