Anasayfa / Krediler / Bankalardan Kredi Alamıyorum

Bankalardan Kredi Alamıyorum

Konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi günümüzde pek çok kişinin kullandığı ve finansal açıklarını temin ettiği yöntemler arasındadır. Bankaların sunduğu bu kredi imkanlarından yararlananların sayısı çok yüksek düzeydedir. Bu kredilerden faydalanmak isteyen ama bazı sebeplerden dolayı kredi talepleri reddedilen çok fazla kişi olduğu da bilinmektedir. Bankalardan kredi alamıyorum veya bankalar kredi vermiyor diyen pek çok kişiyi sizde duymuşsunuzdur. Kredi çekemiyorum diye dertlenen bu insanlara bankalar neden kredi vermiyor konusunu mercek altına alalım.

Bankalardan Neden Kredi Alamıyorum

Bankalardan kredi alınamamasının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Öne çıkan en önemli neden ise kredi puanıdır. Kredi notu yetersiz kişilere kolay kolay bankalar kredi vermiyor diyebiliriz. Kredi çıkmıyor ise bunun ilk nedeni kredi notunun yetersizliği olabilmektedir. Kredi lazım olduğunda kredi başvurularının kabul görmemesinin bir başka sebebi ise kredi başvurusu yapan kişinin kara listede olmasıdır. Adınız kara listedeyse bankalar size kredi verme konusunda isteksiz olacaklardır. Çünkü kara listeye giren birinin geri ödemelerini gerçekleştirmeyeceği düşünülmektedir. Bu durumu düzeltebilmeniz için adınızın kara listeden çıkması gerekmektedir. Bunun için gerekli adımları atmalı ve bankalara borcuna sadık bir müşteri olduğunuzu kanıtlamalısınız. Bankalardan neden kredi alamıyorum diye merak edenlerin düştüğü en büyük yanlışlardan biriside gelir düzeylerine veya mal varlıklarına göre kredi talebinde bulunmuyor olmalarıdır. Gelirinizi veya mal varlığınızın çok üzerinde bir kredi talebi ile bankaya gittiğinizde bankaların kredi isteğinizi kabul etmemesi gayet doğal bir durumdur. Kredi alınamamasını genel başlıklar altında topladığımızda ortaya çıkan tablo ise özetle şu şekildedir.

  • Kredi notunun yetersizliği
  • Gelir durumunun ve mal varlığının çok üzerinde kredi talep edilmesi
  • Herhangi bir gelirin bulunmaması
  • Kişinin kara listede olması

Gelirini belgeleyemeyen insanlarda bankalardan kredi alma konusunda problem yaşamaktadır. Düzenli bir gelirinizin olduğunu belgelemeli ve bankaya bu evrakla gitmelisiniz. Bunu yapmanız halinde kredi alma olasılığınız ciddi manada artacaktır.

Hiçbir banka kredi vermiyor ise sizde bu adımları atmalı ve bankaların gözünde kredi verilebilecek güvenilir bir müşteri olmalısınız. Acil kredi lazım bankalar vermiyor diyenler kredi puanlarını yükselterek gerekli durumlarda kredi çekme seçeneğini kendileri için hazırda bulundurmalıdırlar. Kredi notu ve gelir durumunuz gibi konularda özenli olursanız sizde bankalardan kredi almayı rahatlıkla başarabilirsiniz.