Anasayfa / Genel / Bankamatikten Döviz Bozdurulur Mu?

Bankamatikten Döviz Bozdurulur Mu?

Döviz bozdurması gerekenler bankamatikler aracılığı ile döviz bozdurup bozduramayacaklarını öğrenmek istemektedirler. Bu konu döviz sahibi olanların en çok merak ettiği konulardandır. Bazı zamanlar döviz bozdurmak bir sorun haline gelebilmektedir. Kolay ve hızlı bir şekilde döviz bozdurabilmek için bankamatiklerden yararlanmak isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Peki bankamatiklerden döviz bozdurmak mümkün müdür?

Bankamatiklerde Döviz Bozdurulabilir Mi?

Bankamatik kullanarak dövizlerin bozdurulabilmesi çok yenidir. Bu uygulamaya geçilmeden önce dövizler yalnızca döviz bürolarında bozdurulabilmekteydi. Döviz bürolarının ardından kuyumcularda döviz alıp satmaya başlamışlardı. Ancak günümüzde döviz büroları ve kuyumcular dışında bazı bankaların bankamatiklerini kullanarak döviz bozdurulabilmektedir. Döviz bozdurabilmeniz için ilgili bankanın müşterisi dahi olmanıza gerek bulunmamaktadır. Kullandığınız bankamatiğin ait olduğu bankada herhangi bir döviz hesabınızın bulunması da gerekmemektedir. Bankamatik kullanarak döviz bozdurmak isteyenlerin bu işleme hangi bankaların izin verdiğini öğrenmesi önemlidir.

Hangi Bankamatiklerde Döviz Bozdurulabilir?

Bankamatiklerini kullanarak döviz bozdurabileceğiniz bankalar şu şekildedir:

  • Denizbank
  • QNB Finansbank
  • Yapı Kredi
  • HSBC
  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası

Elinizde bulunan dövizi bu bankaların ATM’lerini kullanarak istediğiniz an bozdurabilirsiniz. Fakat tüm bankamatiklerde bu hizmetin henüz verilmediğini göz ardı etmemeli bankaların web sitesine giriş yaparak hangi bankamatiklerde dövizinizi bozdurabileceğinizi öğrenmelisiniz. Havalimanındaysanız ve döviz bozdurmanız gerekiyorsa orada yer alan tüm bankamatiklerde dövizinizi bozdurabilirsiniz. Daha çok Euro, Sterlin ve Dolar cinsinden dövizlerin bozdurulması mümkün olmaktadır. Diğer döviz cinslerini bankamatik aracılığı ile bozduramayabilirsiniz. Döviz bozma esnasında bazen bankamatiklerde problemler çıkabilmektedir. En çok yaşanan sorun ise döviz bozma limitidir. Bozmak istediğiniz dövizin TL karşılığı belirli bir sınırı bulunmaktadır. Bu sınırı 1 gün içinde aşma şansınız bulunmamaktadır. Bankamatiklerde 1000-1500 TL arasında bir limit yer almaktadır. Dövizinizin karşılığı olan Türk Lirası 1500’ü aşıyorsa aynı gün içerisinde bankamatikleri kullanarak dövizinizin tamamını bozdurmanız mümkün olmayabilir. Döviz bozdurma esnasında karşılaşılan bir diğer sıkıntı ise döviz kurlarıdır. Bankamatikler döviz bozarken hesabı en düşük kurdan yapmaktadır. Siz döviz almak istediğinizde ise dövizi en yüksek kurdan hesaplayıp size vermektedir. Bankamatik kullanarak döviz bozdurmak rahatlık sağlasa da ekonomik olarak bakıldığında dezavantajları bulunduğu görülmektedir. Ancak döviz bozdurmak gerektiğinde yakınlarda herhangi bir döviz bürosu bulunmuyorsa bankamatiklerin sunduğu bu hizmet oldukça yararlıdır.