Anasayfa / Kredi Notu / Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Özellikle ticaret yapan kişiler karşı tarafın kredi notunu sorgulatarak güven duyup duyamayacağını bilmek istemektedir. Bu çok olağan bir durumdur. Çünkü kredi notu iş yapacağınız kişinin finansal olarak değerlendirilmesini size sunacaktır. Başkasının kredi notunu öğrenmeniz onun bankalar tarafından güvenilir biri olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Karşı tarafın kredi notu iyi ya da çok iyi olarak geçiyorsa bu onun ödemelerini aksatmadan yaptığının göstergesi olarak görülebilir.

Kredi Notu Öğrenme

Başkasının kredi notunu öğrenmek için Findeks üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Findeks’e ait internet sitesine üye olmanızın ardından hemen sitenin ana sayfasında bulunan sorgulama alanına giriş yaparak kredi notunu öğrenmek istediğiniz kişinin TC kimlik numarasını girebilir ve karşı tarafın kredi puanına bu sayede erişebilirsiniz. Bu işlemin ardından ticaret yapacağınız kişi hakkında karar vermeniz çok daha kolay olacaktır. Kredi notu düşük olan kişilerle iş yapmanız halinde ödemelerinizi zamanında alamama ihtimalini göz önünde bulundurarak olası zararlara karşı kendinizi koruma fırsatını yakalayabilirsiniz. Findeks üzerinden kredi notu sorgularken herhangi bir ücret ödemenizse gerekmemektedir.

Kredi Puanı Nedir?

Kredi puanı kişilerin banka ve kurumsal firmalarla yaptıkları tüm mali işlemlerin değerlendirilerek sayıya dökülmüş halidir. Kredi puanının düşük olması kişinin ödemelerini vaktinde yapamadığının göstergesi olarak algılanabilir. Kredi puanı yüksek olanlarsa kredi kartı ödemelerinden faturalarına kadar tüm ödemelerini düzenli olarak yapmaktadırlar diyebiliriz. Başkasının kredi notunu öğrenmeniz halinde sizde o kişiyle ticari ilişki kurup kurmayacağınıza karar verme noktasında kolaylık yaşayabilirsiniz.