Anasayfa / Genel / BES Otomatik Katılımdan Nasıl Çıkılır?

BES Otomatik Katılımdan Nasıl Çıkılır?

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren hayatımızdaki yerini alan otomatik bireysel emeklilik sistemi gündemdeki sıcaklığını korumayı sürdürüyor. BES otomatik katılım hakkında bilgi edinmek ve istemeniz halinde bu sistemden nasıl çıkılacağını öğrenmek için yazımızı okumaya devam etmeniz yeterli.

BES Otomatik Katılım

45 yaşından küçük olan tüm özel sektör ve kamu çalışanlarının bireysel emeklilik sistemine katılmasını sağlayan sisteme BES otomatik katılım sistemi denilmektedir. BES, bireysel emeklilik sistemine verilen isimdir. Bazı bankalar ve özel sigorta şirketleri dileyenlere bireysel emeklilik planı sunmaktadırlar. Bireysel emeklilik sisteminin hayatımızdaki yerini almasıyla birlikte insanlara isteğe bağlı olarak bu sisteme katılma şansı sunuldu. İstediğiniz herhangi bir sigorta şirketi ile görüşerek yine kendi arzunuzla bireysel emeklilik planı seçmeniz mümkün. Bireysel emeklilik planı kapsamında prim ödeyen kişilere devlet %25 katkı payında bulunuyordu. Örnekle açıklarsak eğer siz bireysel emeklilik için ayda 100 TL ödeme gerçekleştiriyorsunuz devlet size ödediğiniz bu miktarın %25’i kadar katkıda bulunmaktaydı. Bu sayede yatırmış olduğunuz 100 TL bir anda 125 TL oluyordu. Fakat 1 Ocak 2017 tarihinden başlayarak yeni bir sisteme geçildi. Sistem ilk olarak 2016 yılının Aralık ayında duyuruldu. Artık bireysel emeklilik sistemine çalışan kişiler kendi arzularıyla dahil olamayacaktı. Sisteme otomatik olarak dahil edilmeleri öngörülüyordu. Buna göre bireysel emeklilik planında maaşlardan kesinti de yapılacaktı. Bireysel emeklilik planından istediğiniz an çıkmamız da mümkün değildi. BES otomatik katılım sisteminde ise durum çok daha farklı. Dilediğiniz an bu sistemler çıkmanız mümkün. Ancak çıkmak için iki ay beklemeniz gerekmektedir. Özel sektör ve kamu çalışanlarının sisteme dahil edilebilmesi için çalışmalar başlamış durumda. 45 yaş altı tüm çalışanların sistemi alınması doğal olarak biraz vakit alacaktır. İşletmeler ise çalışan sayılarına göre sisteme dahil edilecekler. En fazla çalışanı bulunan işletmeler öncelikli olarak sisteme alınacaklar. Son aşamaya gelindiğinde ise az çalışanı olan işletmelerin sisteme katılımı sağlanacak. Tüm çalışanların BES otomatik katılıma dahil olması 2019 yılına kadar sürmesi bekleniyor. BES otomatik katılıma dahil olanların maaşından kesinti yapılacağı için sizde maaşınızdan kesinti fark ettiğinizde otomatik katılıma dahil olduğunuzu buradan bile anlayabilirsiniz. BES otomatik katılıma çalışanların dahil edilme işlemleri ise işverenlerce gerçekleştirilecek. İşletmelerde çalışan kişilerin katılacağı bireysel emeklilik planı ise Hazine Müsteşarlığı’nca belirlenecek. Sistemde herhangi bir değişiklik yapma yetkisi ise bakanlar kurulunun elinde olacak. Kesilen tutarlarsa maaşın durumuna göre değişkenlik gösterebilecek. Bu kesintiler en az 53 TL en çok 340 TL şeklinde gerçekleşecek.

BES’ten Nasıl Çıkılır?

Peki BES’ten nasıl çıkılır? BES otomatik katılıma dahil olanlar istedikleri an bu sistemler çıkabilecekler. Sadece ilk iki ay boyunca sistem içinde kalınması mecburidir. 2 ayın sonunda dilerseniz BES’ten çıkabilir ve bireysel emeklilik planına dahil olma arzusunda bulunmadığınızı belirtebilirsiniz. BES’ten çıkabilmeniz için başvuru yapmanız yeterlidir. Çıktığınız andan itibaren o güne dek maaşınızdan yapılmış olan kesintiler size geri iade edilmektedir. Emeklilik planının o güne kadar olan getirisi de size 10 gün içinde teslim edilmektedir.

BES otomatik katılım sisteminde kalıp sistemin sağlayacağı avantajlardan yararlanmak ise sizin elinizde.