Anasayfa / Yatırım / Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin herhangi bir merkez ile bağlantısı bulunmayan, dijital medyada yaratılan ve kullanılan dijital bir para birimidir. Başlarda internet sektöründe faaliyet gösteren kişilerin kullandığı Bitcoin kısa sürede gerçek bir para birimi olarak lanse edilerek kabul görmüştür.

Bitcoin Kim Tarafından Üretilmiştir?

Bitcoin’in mucidinin Satoshi Nakamoto adı verilen bir Japon olduğu söylenmektedir. Bitcoin resmi bir şirket ya da şahıs tarafından net olarak sahiplenilmediği için halk arasında dolaşan efsaneler de bulunmaktadır. 2008 yılında ortaya çıkan bu dijital para birimi BTC kısaltması ile anılmaktadır. Coin piyasasının da fitilini ateşleyen Bitcoin müthiş şekilde değer kazanarak dikkatleri üstüne çekmiştir.

Bitcoin Neden Sürekli Olarak Yükseliyor?

Makalemizin başında belirttiğimiz gibi Bitcoin başlangıçta sadece dijital medyada kullanılmaktayken günümüzde bir çok alışveriş ve bahis sitesinde kullanılabilmekte Dünya’nın her yerinde Bitcoin borsası firmaları aracılığı ile nakite dönüştürülebilmektedir. Ülkemizde de Bitcoininizi nakite çevirebileceğiniz web siteleri bulunmaktadır. Özellikle yurt dışından ödeme alan kişiler Bitcoin’i sık olarak kullanmaktadır. Bitcoin oldukça güvenli ve benzersiz bir yapıya sahiptir. Aracı borsalar tarafından aynı gün hesabınıza nakit olarak çevirilebilmesi ise Bitcoin’in tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisidir. Bitcoin’in değerinin hızla yükselmesinin en büyük sebebi ise Dünya çapında kabul gören bir para birimine dönüşmesidir. Ayrıca toplam Bitcoin miktarının bir süre sonra sabitlenecek olması da elinizdeki Bitcoinlerin zaman içinde değer kazanmasını kaçınılmaz kılmaktadır.

Bitcoin Ülkeler Tarafından Kabul Görecek Mi?

Bu konuda çok önemli gelişmeler yaşanmaya başladı. Dünyaca ünlü oyun platformu Steam’in bitcoin olarak ödeme kabul etmesi, bir çok kaliteli web sitesinin Bitcoin ile satın almalara izin vermesi, online oyun sektöründe hemen hemen her sitenin Bitcoin’i para yatırma yöntemlerine alması ülkelerin de Bitcoin’e duyarsız kalmasını engelledi. Yakın bir süre önce Almanya, İsviçre gibi ülkeler Bitcoin hakkında bakanlık düzeyinde olumlu açıklamalar yaptı. Bunun yanı sıra pek çok ülkede ticari işlemlerde Bitcoin’in kullanıldığı kabul ediliyor. Bu da Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda Dolar ve Euro gibi global bir para birimi haline geleceğini kanıtlıyor.