Anasayfa / Krediler / Bitkisel Üretim Kredisi

Bitkisel Üretim Kredisi

Tarımsal alanda faaliyet gösteren kişiler için bankaların tahsis etmiş olduğu pek çok kredi ürünü bulunmaktadır. Bitkisel üretim kredisi tarımsal alanda faaliyet gösteren neredeyse herkesin kullanabileceği bir kredi türü olarak dikkat çekmektedir. Sizde tarım ile uğraşarak hayatınızı idame ettiriyorsanız yazımızın devamında bitkisel üretim kredisiyle ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bitkisel Üretim Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Tarımsal alanda üretim yapan herkese hitap eden bir kredi ürünü olan bitkisel üretim kredisi, yeni yatırımlar yapılmasına olanak sağladığı gibi var olan işletmelerin geliştirilmesi ya da tadilat yapılması gibi durumlarda da kullanılabilmektedir. Sizde bu tür işlerinizde kullanmak üzere paraya ihtiyaç duyuyorsanız işlerinizi ya da yatırımlarınızı ertelememek için bitkisel üretim kredisinden yararlanabilirsiniz. Bu kredi ürünü sayesinde nakit gereksiniminizi çözebilir ve ödemelerinizi de çeşitli vadelerle yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Her kredi ürününde olduğu gibi bitkisel üretim kredisinin kullanımında da bankaların bazı koşulları olmaktadır. Bankalar yapılacak yatırımın tamamı için değil belirli bir oranı için kredi desteği vermektedir. Bu oran bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte genellikle bankalar yatırım tutarının %85’i oranında bitkisel üretim kredisi kullandırtmaktadır. Bitkisel üretim kredisinin vade oranı da bankalara göre farklılık gösterebilir ancak genellikle maksimum 24 ay vadeli olarak kredi tahsis edilmektedir. Ayrıca esnek ödeme dönemleri sayesinde hasat zamanı geri ödeme yapmak da mümkün olmaktadır.

Bitkisel Üretim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde bulunan pek çok banka müşterilerine bitkisel üretim kredisi kullanma şansı sunmaktadır. Bitkisel üretim kredisi başvurusunda bulunmak için seçmiş olduğunuz bankanın en yakın şubesine gidebilirsiniz. Diğer kredi ürünlerinde olduğu gibi bankalar bitkisel üretim kredisi başvurusunda da çeşitli belgeler talep etmektedirler. Bu belgeler arasında nüfus cüzdanı fotokopisi, çiftçilik belgesi, ÇKS belgesi ve yapılacak olan yatırımın proforma faturası yer almaktadır.