Anasayfa / Kredi Kartı / Bloke Edilen Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bloke Edilen Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartı kullanıcılarının kafasını meşgul eden soruların başında kapatılan kredi kartı nasıl açılır sorusu gelmektedir. Sizde herhangi bir nedenle bloke edilmiş bir kredi kartı kullanıcısı iseniz ve kredi kartı blokesi nasıl açılır sorusuna yanıt arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bloke edilen kredi kartı nasıl açılır sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle kredi kartının neden bloke edildiğini yani kullanıma kapatıldığını bilmek gerekmektedir. Kredi kartları iki durumda bloke edilmektedir. Bunlardan biri kart kullanıcısının kredi kartının kaybolduğunu ya da çalındığını fark ederek banka ile irtibata geçmesidir. Bu gibi durumlarda bankalar 24 saat sonra kredi kartına bloke koymaktadır. Kredi kartlarının en azından asgari tutarlarının belirlenen tarih aralığı içerisinde ödenmemiş olması ise kredi kartlarının kullanıma kapatılmasının bir diğer sebebidir. Bloke edilen kredi kartı nasıl açılır sorusunun cevabı kartın bu sebeplerden hangisine bağlı olarak bloke edildiğine göre değişiklik göstermektedir.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır?

Kredi kartınız sizin çalıntı ya da kayıp bildirimi yapmanız üzerine 24 saat sonra bloke edilmektedir. Bu süre içerisinde eğer kartınızı bulursanız hemen banka ile iletişime geçebilir ve kartınızın üzerindeki blokenin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Kart bulunmaz ise bankanız en kısa zaman içerisinde adınıza yeni bir kredi kartı bastıracak ve adresinize gönderecektir.

Kredi kartı blokesi nasıl açılır sorusunun cevabı kredi kartı borcunuzu kaç gün süre ile ödemediğinize bağlı olarak değişmektedir. Bazı bankalar son ödeme tarihinin üzerinden 30 gün, bazı bankalar ise 90 gün geçtiğinde kredi kartına bloke koymaktadırlar.

30 gün ödeme yapmamış iseniz kredi kartınızın son ekstre tutarını ödemenizin üzerinden birkaç saat geçtiğinde kartınız kullanıma açılacaktır. Eğer bu süre 90 gün ise kredi kartı borcunuzun hepsini yatırmanız gerekmektedir. Bu durumda ise kredi kartınız 24 saat sonra tekrar kullanıma açılacaktır.