Anasayfa / Kredi Kartı / Bloke Kaldırma

Bloke Kaldırma

Kredi kartı sahiplerinin kartlarıyla ilgili sıkıntılar yaşamaması için bazı konularda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu konuların başında ise kredi kartlarının bloke olması durumunda bloke kaldırma işleminin nasıl yapılabileceği ve kapatılan kredi kartını açtırma işleminin nasıl gerçekleştirilebileceği gelmektedir. Sizde kredi kartım bloke oldu ne yapmalıyım diyorsanız yazımızı okumadan hareket etmemelisiniz.

Kredi Kartım Bloke Oldu

Kredi kartlarının üzerinden bloke kaldırma işleminin nasıl yapılacağı konusuna geçmeden önce kısaca kredi kartlarının neden bloke olacağının üzerinde duralım. Kredi kartları genellikle kart sahiplerinin son ödeme tarihi geçmesine rağmen kart borçlarını ödememeleri nedeniyle bankalar tarafından bloke edilmektedir. Bu konuda bankalar arasında uygulama farklılıkları bulunmaktadır. Bazı bankalar son ödeme tarihinin üzerinden 30 gün geçtiği halde ödeme yapılmadıysa kredi kartını bloke ederken bazı bankalar ise ancak 90 gün süre geçmiş ve halen ödeme yapılmamışsa karta bloke koymaktadır. Kredi kartlarının bloke olmasının diğer bir nedeni ise müşterilerin kendi başvurularıdır. Eğer kişi kredi kartının kaybolduğunu ya da çalındığını fark eder ve bankanın müşteri hizmetlerine ulaşarak durumu bildirirse kredi kartı 24 saat sonra kullanıma kapatılmakta ve basılacak olan yeni kart kısa bir zaman zarfından müşteriye ulaştırılmaktadır. 24 saat dolmadan önce müşteri kartı bulur ve bildirimde bulunursa bloke işlemi gerçekleştirilmemektedir.

Eğer kart borcunuzu ödeyemediğiniz için kredi kartınız bloke edilmiş ise bloke kaldırma işleminin gerçekleştirilmesi için ne yapmalısınız? İşte cevabı:

Kapatılan Kredi Kartını Açtırma

Bloke kaldırma işlemi kredi kartı borcunun ne kadar süre ödenmediğine bağlı olarak değişiklik gösteren bir uygulamadır. Eğer kart borcu son ödeme tarihinin üzerinden 30 gün geçtiği halde ödenmemiş durumdaysa son ekstre borcunun tamamı ödenerek kapatılan kredi kartını açtırmak mümkündür. Ödeme yapıldıktan birkaç saat sonra bloke kaldırma işlemi gerçekleştirilecektir. Fakat kart borcu 90 gün ödenmemiş ise bu durumda bloke kaldırmak için kartın tüm borcunun ödenmesi gerekmektedir. Bu durumda ise kapatılan kredi kartını açtırmak için 24 saat geçmesi beklenmelidir.

Gelecekte doğabilecek kredi ihtiyaçlarınızı karşılamakta zorluk yaşamak istemiyorsanız kredi kartınızın asgari tutarını dahi olsa son ödeme gününü geçirmeden ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kredi notunuz kaçınılmaz bir şekilde düşecek ve bankalardan kredi almanız oldukça zorlaşacaktır.