Anasayfa / Kredi Kartı / Bloke Olan Kredi Kartı İçin Ne Yapılabilir?

Bloke Olan Kredi Kartı İçin Ne Yapılabilir?

Alışverişlerinizde kredi kartı kullanmayı tercih ediyorsanız kartınızın bloke olması gibi bir durumla karşılaştığınızda hiç şüphesiz canınız sıkılacaktır. Peki kredi kartı neden bloke olur ve kapatılan kredi kartını açtırma işlemi nasıl yapılır? Bu tür soruların yanıtını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneriyoruz.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Çevrenizdeki insanlardan bloke olan kredi kartı ile ilgili şikayetler duyuyor olabilirsiniz ya da belki böyle bir durum sizin de başınıza gelmiş olabilir. Bloke olan kredi kartının en yaygın sebebi ise kişilerin kredi kartı borçlarını son ödeme tarihi geçmiş olmasına rağmen ödememiş olmalarıdır. Borcun ödenmeme süresine göre kredi kartının kullanıma kapatılması bankadan bankaya değişiklik gösteren bir durumdur. Kimi bankalar kart borcu 30 gün ödenmemişse karta bloke koyarken kimi bankalar ise ancak 90 gün sonunda bu yola gitmektedir.

Kredi kartları kart sahiplerinin müracaatı üzerine de bloke edilebilmektedir. Eğer kart sahibi bankasına başvurarak kartının çalındığını ya da kaybolduğunu bildirirse bu durumda banka 24 saat sonra kredi kartına bloke koymaktadır. Bu 24 saat içerisinde kişi kredi kartını bulur ve yine bankasına bu durumu haber verirse kartın bloke edilmesi işlemi iptal edilecektir.

Peki borcu ödenmediği için bloke olan kredi kartı nasıl açılır? İşte cevabı:

Bloke olan kredi kartının üzerindeki blokenin kaldırılması kart borcunun ne kadar süreyle ödenmediğiyle ilintilidir. Son ödeme tarihinin üstünden 30 gün geçmesine rağmen borç ödenmemişse bu durumda son ekstre borcunun tamamının ödenmesi kapatılan kredi kartını açtırmak için yeterlidir. Ödeme yapıldıktan sonra birkaç saat içinde kart sahibi kredi kartını tekrar kullanmaya başlayabilecektir. Eğer kart borcu 90 gün boyunca ödenmemiş ise bu durumda kişi ancak kartın tüm borcunu öderse bloke olan kredi kartı tekrar kullanıma açılmaktadır. Ödeme yapıldıktan 24 saat sonra kredi kartının üzerindeki bloke kaldırılmaktadır.

Bloke olan kredi kartı nasıl açılır sorusuna verdiğimiz cevabın sizi yeterince aydınlattığını umuyoruz. Finansal konulardaki tüm sorularınıza en ayrıntılı yanıtları sitemizde bulabilirsiniz.