Anasayfa / Kredi Kartı / Bloke Olan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bloke Olan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartları zaman zaman çeşitli sebepler yüzünden bloke olabilmekte ve kullanılmaz hale gelebilmektedir. Sizde çevrenizde bloke olan kredi kartı nasıl açılır, kartım bloke oldu ne yapmalıyım ya da kart blokesi nasıl kalkar gibi sorular soran kişilere rastlamışsınızdır. Kredi kartlarının bloke olmasının sebeplerinden biri kart sahibinin kredi kartının kaybolduğunu ya da çalındığını bankaya bildirmesi ve bu nedenle kartın kullanıma kapanmasıdır. Kart sahibi tarafından böyle bir bildirimde bulunulduğu için bloke işlemi gerçekleştirilmiş ise banka 24 saat sonra kartı iptal etmekte ve yeni kredi kartı basımını yapmaktadır. Eğer kişi 24 saat içerisinde kartını bulursa banka ile iletişime geçerek kart üzerindeki blokenin kaldırılmasını sağlayabilir.

Kredi kartının bloke olmasının bir diğer sebebi ise kart sahibinin kredi kartının borcunu zamanında ödememiş olmasıdır. Eğer her ay kredi kartı ekstre borcunun en az asgari tutarı son ödenme tarihinden önce ödenmemiş ise banka tarafından karta bloke konulabilmektedir.

Kart Blokesi Nasıl Kalkar?

Her bankanın ödenmemiş kredi kartı ekstre borçları nedeniyle kartı bloke etme süresi değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar borç 1 ay geciktiği zaman karta bloke koymakta, bazıları ise 90 gün geçince bloke işlemini gerçekleştirmektedirler. 90 günün üzerine çıkıldığında ise bankalar müşteriye bilgi vermeksizin ödenmemiş borçlar nedeniyle yasal yollara başvurabilirler. Böyle bir durum ise kişinin kredi notunun olumsuz olarak etkilenmesine yol açmaktadır.

Kredi kartı blokesinin kaldırılması için bankaya yatırılması gereken tutarlar duruma göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer blokenin üzerinden 90 gün geçmiş ise kartın kullanıma açılabilmesi için tüm borcunun ödenmesi gerekmektedir. Kart 1 gün içinde tekrar kullanıma açılmaktadır. Gecikme süresi 1 ay ise kart blokesinin kalkması için son ekstrenin asgari tutarının ödenmesi yeterli olmaktadır. Ödemeler yapıldıktan sonra kredi kartı birkaç saat içinde kullanılabilir hale gelmektedir.

Sitemizi takip ederek kartım bloke oldu ne yapmalıyım, bloke olan kredi kartı nasıl açılır ve kart blokesi nasıl kalkar gibi finansal konulardaki tüm sorularına cevap bulabilirsiniz.