Anasayfa / Kredi Kartı / Bloke Olan Kredi Kartı

Bloke Olan Kredi Kartı

Kredi kartları hayatımızı çok kolaylaştırsa da zaman zaman da çeşitli sıkıntılar yaşamamıza sebep olabilmektedir. Örneğin kredi kartlarının kaybolması ya da çalınması gibi durumlarda kart sahipleri kartlarından harcama yapılabileceği endişesi yaşamakta ve kredi kartlarını acil şekilde kullanıma kapattırmak için bankayla iletişime geçmek zorunda kalmaktadırlar. Bir diğer sorun ise maddi sıkıntılar nedeniyle kredi kartının asgari ödeme tutarını bile ödeyemez hale gelmektir. Her iki durumda da bankalar kredi kartlarına bloke koymakta ve kartları kullanıma kapatmaktadır. Eğer sizde ödeme sıkıntısı çektiyseniz ve bloke olan kredi kartı nasıl açılır diye merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bloke Olan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bloke olan kredi kartının yukarıda da bahsettiğimiz gibi iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan biri müşterinin bankaya başvurarak kredi kartının çalındığını ya da kaybolduğunu bildirmesidir. Böyle bir durumda banka 24 saat sonra kartı iptal etmekte ve yeniden kredi kartı basımını gerçekleştirmektedir. Başvuran kişi kartını bulduğu takdirde 24 saat içinde tekrar bankayla iletişime geçerek bloke olan kredi kartını kullanıma açtırabilmektedir.

Eğer kredi kartınız kart borcunuzu zamanında ödeyememiş olmanız nedeniyle bloke edilmiş ise muhtemelen blokeli kredi kartı nasıl açılır sorusuna yanıt arıyorsunuzdur. İşte bu sorunun cevabı:

Blokeli Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Her bankanın ödenmemiş kredi kartı borcu sebebiyle kredi kartını bloke etme süresi farklılık göstermekte olup, kimi bankalar ekstre borcunun üzerinden 1 ay geçtiğinde, kimi bankalar ise 90 gün geçtiğinde karta bloke koyabilmektedir. Borçların ödenmeme süresi 90 günü aştığı takdirde bankalar müşteriye haber vermeksizin yasal yollara başvurabilmektedir. Bloke olan kredi kartı ve ödenmemiş borçlar ise kişinin kredi notunu da olumsuz yönde etkileyerek ileride doğabilecek kredi ihtiyaçlarında başvurularının reddedilmesine yol açabilmektedir.

Blokeli kredi kartı nasıl açılır sorusunun cevabı da bankaya yatırılması gereken tutarlar duruma göre değişiklik arz edebilmektedir. Bloke konulmasının üstünden 90 günü aşkın süre geçmiş ise kredi kartının tüm borcunun ödenmesi istenmektedir. Borç ödendiği takdirde kredi kartı 24 saat içerisinde kullanıma açılmaktadır. Borç 1 ay süre ile ödenmemiş ise son ekstrenin asgari tutarı yatırılması yeterli olmakta ve borcun ödenmesinden birkaç saat sonra kart tekrar kullanıma açılmaktadır.

Bloke olan kredi kartı nasıl açılır ve benzeri sorularınız için sitemizi takip etmeye devam edin!