Anasayfa / Kredi Kartı / Bloke Olmuş Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bloke Olmuş Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Günümüzde kredi kartları tüketicilerin hayatlarını kolaylaştırma adına oldukça fazla kullanılan finansal ürünler olarak popülerliğini sürdürmektedir. Fakat bazen kredi kartları kullanıma kapanabilmekte yani bloke edilebilmektedir. Bu nedenle bloke olan kredi kartı nasıl açılır sorusunun yanıtını merak eden insan sayısı hayli fazladır. Kredi kartlarının bloke olma sebeplerini ve bu blokenin nasıl kaldırılabileceğini sizlerle paylaşıyoruz.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır?

Bloke olan kredi kartı nasıl açılır sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle kartın niye bloke olduğunu bilmek gerekmektedir. Kredi kartlarının bloke edilmesinin en yaygın sebebi kişilerin son ödeme tarihi geçmesine rağmen asgari tutarı dahi olsa ödememiş olmalarıdır. Böyle bir durumda bankalar farklı uygulamalar yapabilmektedir. Bazı bankaların son ödeme tarihinin üstünden 30 gün geçtiğinde, bazı bankaların ise 90 gün geçtiğinde kartı kullanıma kapattığı gözlemlenmektedir. Hatta 90 günden daha fazla bir süre ödeme yapılmazsa bankalar kart sahibine bilgi dahi vermeksizin hakkında yasal takibe başlayabilmektedir. Bu durumda kredi kartı blokesi nasıl açılır sorusunun yanıtı iki şekilde olacaktır. Eğer kart borcunun ödenmemesi süresi 30 gün ise kartın son ekstre borcunun tamamını ödemek blokeli kredi kartını tekrar kullanıma açtırmak için yeterli olmaktadır. Ödemenin yapılmasının üzerinden birkaç saat geçtiğinde kart üzerindeki bloke kalkmaktadır. Kredi kartı borcu 90 gündür ödenmiyor ise kişinin kredi kartının tüm borcunu ödemesi gerekmektedir. Bu ödemeyi yaptığı takdirde blokeli kredi kartı 24 saat sonra yeniden kullanılır hale gelecektir.

Blokeli kredi kartı oluşmasının bir diğer nedeni de kart sahiplerinin başvuru yapmasıdır. Kişiler kredi kartının çalındığını ya da kaybolduğunu fark ettiğinde bankaları ile irtibata geçerek durumu bildirmekte ve bunun üzerine bankalar kredi kartlarına 24 saat sonra bloke koymaktadır. Bu süre içerisinde kredi kartının bulunması halinde ise bloke işlemi iptal edilmektedir.

Blokeli kredi kartının ne olduğu ve bloke olan kredi kartının nasıl açılacağı konularında sizleri aydınlatmaya çalıştık. Finansal konulardaki merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını sitemizde bulabilirsiniz.