Anasayfa / Kredi Kartı / Bloke Olmuş Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bloke Olmuş Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartları çeşitli sebeplere bağlı olarak bankalar tarafından bloke edilebilmektedir. Eğer sizde kredi kartı kullanıcısı iseniz ve blokeli kredi kartı nedir ve bloke olmuş kredi kartı nasıl açılır gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Blokeli Kredi Kartı

Bankaların kredi kartına bloke koymasının iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birincisi müşterinin bankayı arayarak kredi kartının çalındığını ya da kaybolduğunu bildirmesidir. Böyle bir durumda banka başvurunun üzerinden 24 saat geçince kredi kartına bloke koymaktadır. Blokeli kredi kartının bir diğer sebebi ise kart sahibinin kredi kartı borcunu zamanında ödememiş olmasıdır. Peki blokeli kredi kartı nasıl açılır? İşte cevabı:

Bloke Olmuş Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bloke olmuş kredi kartı nasıl açılır sorusunun cevabı kartın neden bloke olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Şimdi bloke olma sebebine göre blokeli kredi kartının nasıl açılacağına göz atalım.

Müşterinin kayıp ya da çalıntı kredi kartı bildirimi yapması üzerine bankanın 24 saat sonra karta bloke koyacağını yukarıda belirtmiştir. Bu durumda banka en kısa sürede müşterinin adına yeni bir kredi kartı basımını gerçekleştirerek adresine göndermektedir. Eğer müşteri 24 saat içerisinde kartını bulur ve yine telefon bankacılığı ile bankaya başvurursa kredi kartındaki bloke kaldırılmaktadır.

Kredi kartı sahibi kart borcunu 1 ay süre ile ödememiş ise son ekstrenin asgari tutarını ödediğinde birkaç saat içerisinde blokeli kredi kartı tekrar kullanıma açılmaktadır.

Eğer borç 90 gün ve üzeri bir süre ödenmemiş ise bu durumda kredi kartı borcunun tamamı ödenmediği sürece blokeli kredi kartı kullanıma açılmayacaktır. Borcun tamamı ödendiğinde 24 saat sonra kart tekrar kullanılır hale gelmektedir.

Yukarıda yazdığımız 1 aylık ve 90 günlük süreler tüm bankalarda aynı şekilde uygulanmamaktadır. Bazı bankalar 1 ay bazı bankalar ise 90 gün süre geçtiğinde kredi kartına bloke koymaktadır.

Blokeli kredi kartı nasıl açılır ve blokeli kredi kartı nedir gibi tüm sorularınızın cevabını ayrıntılı bir şekilde öğrenebilmek için sitemizi takip etmeniz yeterli.