Anasayfa / Kredi Kartı / Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Geçmiş zamanlarda gereksiz olarak görülen kredi kartları günümüzde ise vazgeçilmez bir hale gelmiş durumda. Öyle ki artık çağdaş ülkelerde kredi kartı kullanmayan kimse kalmadı diyebiliriz. Neredeyse tüm alışverişler kredi kartı kullanılarak yapılırken acil nakit ihtiyaçları da bu kartlar sayesinde giderilebiliyor. Ancak bu kartların hesapsızca kullanılması kişileri ödeyemeyecekleri bir borcun altına da sokabiliyor. Ülkemizde gün geçmiyor ki kredi kartı ödemeleri yüzünden sorun yaşayan insanlar hakkında yeni bir haber duymayalım. Bu nedenle artık kredi kartı kullanımında kontrolü ellerin almak isteyen kişiler bloke teminatlı kredi kartı kullanmayı tercih ediyorlar. Peki bloke teminatlı kredi kartı nedir? İşte bu sorunun cevabı:

Bloke teminatlı kredi kartları diğer kredi kartları gibi bir limitle sınırlı olup bu kartlarla da taksitli alışveriş yapılabilmekte ve puan kazanılabilmektedir. Bu kartlar içinde yıllık kart ücreti alınmaktadır. Bloke teminatlı kredi kartlarını diğer kredi kartlarından ayıran özellik müşterinin bankada açacağı mevduat hesabı ile kredi kartı harcamalarının güvence altına alınmasıdır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartının Çalışma Sistemi

Bloke teminatlı kredi kartı almak isteyen müşterilerin öncelikle bloke teminatlı kredi kartı veren bankalardan birine vadeli bir hesap açması gerekmektedir. Bu mevduat hesabının vadesi bankanın talebi doğrultusunda 1 yıla kadar uzayabilmektedir. Banka bu mevduat hesabına bloke koymakta ve mevduat sahibi parayı çekememektedir. Müşteriye vadeli mevduatında bulunan tutarın yarısı ile tamamını aşmayacak bir miktarda limit belirlenerek kredi kartı verilir. Bu kartla ilgili ödemeler aksatılmadığı sürece vadeli mevduatta bulunan para değerlenmeyi sürdürmekte ve müşteri bloke teminatlı kredi kartını kullanmaya devam edebilmektedir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

İnternetin hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesinden beri artık kredi kartı başvuruları da tüm diğer işlemler gibi online olarak gerçekleştirilebiliyor. Ancak bloke teminatlı kredi kartları çok yaygın olmadığı için henüz internetten başvuru yapmak ya da telefonla bu kartı talep etmek mümkün değil. Bunun için bloke teminatlı kredi kartı veren bankalara kişisel olarak gidilip başvurulması gerekiyor. Henüz her bankanın bloke teminatlı kredi kartı uygulaması da bulunmuyor. Bankalarla iletişime geçerek bloke teminatlı kredi kartı verip vermediklerini öğrenebilir ve buna göre size en yakın banka şubesine giderek vadeli mevduat hesabınızı açarak kartınıza kavuşabilirsiniz.