Anasayfa / Kredi Kartı / Bloke Teminatlı Kredi Kartı

Bloke Teminatlı Kredi Kartı

Hiç şüphe yok ki kredi kartları çağdaş dünya için vazgeçilmez bir hale geleli uzun süre oldu. Medeni tüm toplumlarda kredi kartı kullanmayan neredeyse hiç kimse kalmadı. Taksitli alışveriş yapılmasını sağlamaları, bankanın anlaşmalı olduğu firmalarda indirim ve puan biriktirme gibi olanaklar sunmaları ve taksitli nakit çekilmesine imkan vermeleriyle tüketicilerin göz bebeği olan kredi kartları kimi zaman ise kontrolsüz bir şekilde kullanılmaları nedeniyle sorunlara yer açabiliyor. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalanlar ya da bu tür problemlerle uğraşmak istemeyenler ise bloke teminatlı kredi kartı kullanmaya sıcak bakıyorlar. Sizde kredi kartı harcamalarınıza hakim olmak istiyorsanız ancak bloke teminatlı kredi kartının ne olduğunu ve bloke teminatlı kredi kartı veren bankaların hangileri olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Öncelikle bloke teminatlı kredi kartının ne olduğunu açıklayarak konuya giriş yapalım.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Bloke teminatlı kredi kartının kullanım açısından diğer kredi kartlarından bir farkı bulunmamaktadır. Bloke teminatlı kredi kartıyla da taksitli alışveriş yapılabilmekte ve yapılan alışverişlerden puan kazanılabilmektedir. Diğer kredi kartlarını kullananlar gibi bloke teminatlı kredi kartı kullanıcılarının da yıllık ücret ödemesi gerekmektedir. Bu kartların temel özelliği kart sahibinin teminatlı kredi kartı veren bankalardan aldığı bankaya mevduat hesabı açması ve bu şekilde kredi kartından yapacağı harcamaları güvence altına almasıdır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartının İşleyiş Sistemi

Bloke teminatlı kredi kartı kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken öncelikli işlem bloke teminatlı kredi kartı veren bankalardan istediğiniz bir tanesine vadeli mevduat hesabı açtırmaktır. Sonrasında ise banka size talebiniz doğrultusunda 1 yıla kadar uzayan vadeyle mevduat hesabı açacaktır. Banka bu hesapta bulunan paraya bloke koyacağı için paranızı çekmeniz mümkün olmayacaktır. Bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte çoğu banka size mevduat hesabınızda bulunan paranın yarısı ile tamamını aşmayacak bir limite sahip olan kredi kartı verecektir. Kredi kartınızın ödemelerini aksatmadığınız sürece hem vadeli mevduatınızda bulunan paranız değerlenmeye devam edecek, hem de kredi kartınızı kullanmayı sürdürebileceksiniz. Bloke teminatlı kredi kartı henüz çok yaygın olmadığı için bloke teminatlı kredi kartı veren bankaları tespit edebilmek için müşteri hizmetlerini arayabilir ve böyle bir hizmetleri olup olmadığını sorabilirsiniz. Kredi kartınızı çıkartabilmek için teminatlı kredi kartı veren bankaların şubelerine müracaat etmeniz gerekmektedir.