Anasayfa / Kredi Kartı / Blokeli Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Blokeli Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartı kullanıyorsanız çevrenizde bloke olan kredi kartı hakkında konuşan insanlara mutlaka rastlamış ve sizde bir kart kullanıcısı olduğunuz için konuşmaya kulak kabartmış olmalısınız. Belki kendinizde blokeli kredi kartına sahipsinizdir. Peki blokeli kredi kartı nedir ve blokeli kredi kartı nasıl açılır? Bu konuda bilgi edinmek istiyorsanız yazımız sizin için son derece aydınlatıcı olacaktır.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Kredi kartları iki sebepten dolayı bloke olmaktadır. Birincisi kart sahibinin kredi kartının kaybolduğunu ya da çalındığını fark ederek banka ile irtibata geçmesidir. Böyle bir bildirim yapıldığında banka kredi kartına bloke koyarak kullanıma kapatmaktadır. Bir diğer sebep ise kart sahibinin kredi kartı borcunun asgari tutarını belli bir süre ödememiş olmasıdır. Bu sebeplerden herhangi biri dolayısıyla blokeli kredi kartınız varsa kartınızı nasıl tekrar kullanıma açtırabileceğinizi merak ediyor olmalısınız. İşte cevabı:

Bloke Olan Kredi Kartı Nasıl Kullanıma Açılır?

Eğer kredi kartınızla ilgili kayıp ya da çalıntı olması nedeniyle bankanızla iletişime geçtiyseniz kartınız 24 saat sonra kullanıma kapatılacak ve yeni bir kart basımı gerçekleştirilerek en kısa süre içerisinde tarafınıza gönderilecektir. Eğer 24 saat içinde kartınızı bulursanız yine bankanızla irtibata geçerek durumu haber verebilir ve kartınızın iptal edilmesine engel olabilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz için blokeli kredi kartınız bulunuyorsa borcunuzu ne kadar süre ödemediğiniz blokenin kaldırılması açısından önem taşımaktadır. Bazı bankalar ekstre borcu 1 ay ödenmediği takdirde, bazı bankalar ise 90 gün ödenmediği takdirde kredi kartlarına bloke koymaktadır. Blokeli kredi kartı nasıl açılır sorusunun cevabı da borcun 90 gün ve üzeri bir sürede ödenmemiş olmasına bağlı olarak değişmektedir. Eğer borç bu kadar bir süre ödenmemiş ise kart borcunun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra 24 saat içinde blokeli kredi kartı tekrar kullanılabilecek hale gelecektir. Borç 1 ay ödenmemiş durumda ise son ekstrenin asgari tutarının ödenmesi yeterli olacak ve bloke olan kredi kartı 2-3 saat içinde kullanılır hale gelecektir.

Kredi kartı borcunuzu ödememeniz ve kredi kartınıza bloke konması kredi notunuzu da olumsuz yönde etkileyeceğinden ilerleyen dönemlerde kredi çekme ihtiyacınız doğduğunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız bu konuda hassasiyet göstermeniz gerekmektedir.