Anasayfa / Kredi Kartı / Blokeli Kredi Kartı

Blokeli Kredi Kartı

Eğer kredi kartı kullanan kişiler arasında yer alıyorsanız blokeli kredi kartı sözcüklerine aşina olabilirsiniz. Belki de sizde bloke olan kredi kartı yüzünden sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Peki blokeli kredi kartı nedir ve blokeli kredi kartı nasıl açılır? İşte cevabı:

Blokeli Kredi Kartı Nedir?

Blokeli kredi kartının iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan biri kredi kartı sahibinin kartının çalındığını ya da kaybolduğunu fark ederek banka ile iletişim kurması ve bunun sonucunda da bankanın karta bloke olmasıdır. Bloke olan kredi kartının ikinci sebebi ise kart sahibinin kredi kartı borcunu zamanında ödeyememiş olmasıdır. Sizde blokeli kredi kartına sahipseniz blokeli kredi kartı nasıl açılır diye öğrenmek istiyor olabilirsiniz.

Blokeli Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Diyelim ki kredi kartınızın çalındığını düşündünüz ya da kaybolduğunu anladınız. Bu durumda derhal kartı almış olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini aramalı ve durumu haber vermelisiniz. Banka böyle bir bildirim olduğunda kredi kartını 24 saat sonra bloke etmektedir. Basılacak olan yeni kredi kartı ise tarafınıza kısa bir süre içerisinde ulaştırılacaktır. 24 saat içerisinde kartınızı bulur ve bloke olmasını engellemek isterseniz yine müşteri hizmetleriyle görüşmeniz gerekmektedir. Bu sayede kredi kartınız tekrar kullanıma açılacaktır.

Bloke olan kredi kartının sebebi kart borcunu ödeyememiş olmanız ise borcu ne kadar süre ödemediğiniz önem taşımaktadır. Bazı bankalar ekstre borcunu 1 ay süre ile ödemediğiniz takdirde kartınıza bloke koyarken bazıları ise 90 gün sonunda bloke koymayı tercih etmektedir. Eğer borcunuzu 1 ay süre ile ödememişseniz son ekstrenin asgari tutarını ödediğiniz takdirde kartınız birkaç saat içinde kullanıma açılacaktır. Ödeme süreniz 90 günü geçmiş ise kart borcunun tamamını ödemek durumundasınız. Borç ödendikten 24 saat sonra bloke olan kredi kartı kullanılır hale gelecektir.

Blokeli kredi kartı kredi notunuzun da olumsuz olarak etkilenmesine yol açacak bir faktördür. Kredibilitenizi düşürmeme adına kredi kartı ödemelerinizi gününü geçirmeksizin yapma konusuna mutlaka hassasiyet göstermelisiniz.