Anasayfa / Genel / Borçlarımı Ödeyemiyorum

Borçlarımı Ödeyemiyorum

Ev veya araba almak için ya da çeşitli gereksinimlerini karşılamak için kredi talebinde bulunan ve maddi kaynağı bu yolla sağlayan kişi sayısı bir hayli fazladır. Çevrenizi incelediğinizde kendi evini alanların genelinin konut kredisi kullandığını görebilirsiniz. Bu durum araç alanlar içinde geçerlidir. Taşıt kredisi kullanıp ikinci el veya sıfır otomobil alanların sayısı da yadsınamayacak kadar çoktur< Çeşitli eşyaların alımı için veya elden alınan bir borcun ödenmesi vb. konular içinde ihtiyaç kredisi kullanımı oldukça revaçtadır. Kapı kapı dolaşıp borç para aramak yerine bankalara gidip kedi kullanmak pek çok insana daha mantıklı gelmektedir. Kaldı ki yüksek miktarlarda borç bulmak günümüzde neredeyse imkansız hale gelmiştir. Borç para alabileceği yerler bulunmayan insanlar için geriye kalan seçenek bankalardan kredi almaktır. Kredi kullanıldığında borcun geriye ödenmesi çok önemlidir. Çünkü bankalardan alınan kredi elden alınan borçlara benzememektedir. Kredi borcunun taksitlerini bu ay bira sıkışığım önümüzdeki ay veririm gibi söylemlerle erteleme şansı bulunmamaktadır. Kredi çektiyseniz ve kredi borçlarımı ödeyemiyorum diyorsanız sizi bekleyen süreç oldukça zorludur. Bu süreçte doğru adımları atmanız ise çok büyük önem arz etmektedir. Kredilerimi ödeyemiyorum, kredi borçlarımı ödeyemiyorum veya emekliyim kredi borcumu ödeyemiyorum diyenlere yazımızın devamını dikkatle okumalarını tavsiye ediyoruz.

Kredilerimi Ödeyemiyorum

En kredisi, araç kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi krediler kullanıldığında banka ve kişi arasında yasal sözleşmeler yapılmaktadır. Kredi kullanan kişi aldığı parayı belirlenen zaman diliminde ve aylık ödeme tarihlerinde geri ödeyeceğini taahhüt etmektedir. Kredi çekilirken kişinin aylık geliri gibi pek çok konu masaya yatırılmaktadır. Bankalar vermiş oldukları kredinin faize girip geri ödenmemesindense aksine geri ödenmesini istemektedirler. Kredi talebinde bulunan kişinin aylık geri ödemelerini yapabileceği oranda kredi çekmesine her banka çok büyük özen göstermektedir. Ancak hayatın akışı içerisinde bazen hiç hesapta olmayan şeylerle karşılaşılabilmekte ve kredi kullanan kişiler kredilerini geri ödeyemeyecek noktaya gelebilmektedirler. Bu aşamaya gelen kişilerse doğal olarak kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım sorusunu sormaktadır. En fazla sorulan bir diğer soru ise kredi borcu ödenmezse ne olur sorusudur.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmediğinde bankalar tarafından idari takip başlatılabilmektedir. Merkez Bankası kullandığı krediyi geri ödemeyen kişileri Kara Liste’ye alabilmektedir. Borçlar ödenmediği zaman icra takibine başvurulabilmektedir. Borçlarımı ödeyemiyorum ya da emekliyim kredi borcumu ödeyemiyorum diyenleri zorlu bir süreç beklemektedir. Yasal takip başlatılmadan önce kişinin önünde 90 günlük bir zaman zarfı bulunmaktadır. Belirlenmiş olan bu 90 günlük süre içerisinde borçlarını ödemeyi başaran kişiler sadece gecikme faizi ödeyip bu süreci sonlandırma şansını yakalayabilirler. Ancak belirlenmiş olan 90 gün içinde borçlar ödenmezse ilk olarak idari takip başlatılmaktadır. 90 gün boyunca kısa mesaj veya mail atarak borçlu kişilerle iletişim kuran ve borcun ödenmesini talep eden bankalar 90 günün sonunda kredi borcu bulunan kişilerle direk iletişime geçmeye başlamaktadır. Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen ve borçlarını kapatmakta sorun yaşayan kişilere 90 günlük ilk aşamanın ardından 7 günlük ilave süre daha verilir. Bu ek süre içerisinde 3 aylık borcun derhal kapatılması istenmektedir. Kredi borcu olanlar ve kredi borcunu ödeyemiyorum ne yapmalıyım diye düşünen kişiler bu 7 günlük süre içinde mevcut borçlarının yapılandırılması için bankaya istekte bulunabilmektedirler.

7 Günlük Ek Sürece Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Borcunuz sebebi ile hakkınızda idari takip başlatıldığında banka yetkilileri ile iletişime geçerek borcunuzun tekrar yapılandırılmasını istediğinizi söyleyebilirsiniz. Böyle bir teklifte bulunmasanız dahi verilen 7 günlük ek sürenin bitmesinin ardından banka tarafından da size böyle bir öneri gelebilmektedir. Bu teklife olumlu cevap vermeniz halinde kredi borcunuz ödeme gücünüz ve mevcut faiz oranları gibi konular baz alınarak yeniden yapılandırılabilir. Yapılandırmaya sıcak bakmaz ve yapılandırmayı reddederseniz bu durumda hakkınızda banka tarafından hukuki süreç başlatılacaktır.

Hukuki Süreç Ne Anlama Gelir?

Hukuki süreç kredi borcumu ödeyemiyorum diyenlerin bilmesi gereken ve önem taşıyan konulardan bir tanesidir. Hukuki süreç avukatlar tarafından yürütülmektedir. Hukuki sürecin başlaması ile birlikte Merkez Bankası kara listesine giriş yaparsınız. Kara listeye girilmesi demek kredi sicilinin bozulması anlamına gelmektedir. Kredi sicili bozulanlar 5 yıl boyunca bankalardan kredi alamamaktadır. Ayrıca mahkeme kararı çıkması halinde kara listeye giren kişilerin hesapları bloke edilebilmekte ve maaşlarının belirli bir bölümüne el konulabilmektedir. İcra takibinin başlatılması gibi konularda gündeme gelmektedir.

Kredi Kartı Borçları Ödenmediğinde Ne Olur?

Kredi kartı borcu bulunanlar ve ödemelerinde sıkıntı yaşayanlarda kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diye sormaktadırlar. Bu sorunun yanıtı da aynıdır. Verilen 90 günlük süre içinde borçlar ödenmezse yasal takip başlatılmaktadır. Kredi kartı borcu olan kişi yine kara listeye girer ve hakkında banka avukatları tarafından hukuki süreç başlatılır. Kredi kartı borcu bulunanlar en azından asgari tutarı ödemeye gayret etmelidirler. Asgari tutar ödendiğinde borcun kalan bölümü için faiz işlemeye devam edecektir ama en azından hakkınızda yasal takip başlatılmasını bu sayede önleyebilirsiniz. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyenlerin bankaları ile iletişime geçerek mevcut borcun yapılandırılmasını istemesi ise konuya en doğru yaklaşım şekli olacaktır. Başka bir seçenek ise borç transferi gerçekleştiren bankalara yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmaktır.

Kredi ve kredi kartları borçları üzerinde hassasiyet ile durulması gereken konulardır. Bu borçlar sebebi ile zor durumda kalmak istemiyorsanız adımlarınızı her zaman hesaplayarak atmanız yararınıza olacaktır. Aksi halde kendinizi içinden çıkılması çok güç bir durumda bulabilirsiniz.