Anasayfa / Yatırım / Borsa Neden Tercih Sebebi Olmuştur?

Borsa Neden Tercih Sebebi Olmuştur?

Günümüzde gelişen teknoloji ve piyasalar insanların para kazanma yollarında da çeşitliliğe gitmesine yol açmaktadır. Geleneksel para üzerinden para kazanma yollarına bir yenisi daha eklenmiş hatta döviz ve altın işlemlerini geride bırakarak daha aktif şekilde yatırımcıların dikkatini çekmeye başlamıştır. Hepinizin tahmin ettiği gibi bu araç borsadır. Borsa, şirketlerin kâr üzerinden kâr, zarar üzerinden zarar paylarını paylaştığı arz mekanizması olarak varlığını sürdürmektedir. Birçok yatırımcı dünya üzerinde meydana gelen siyasi olayların etkilediği altın ve döviz piyasasından uzak dururken bunlara göre daha göreceli bir ilerleme ve/veya gerileme sağlayan borsaya yakınlaşmaktadır.

Borsa işlemlerinin temelinde büyük ticaret anonim şirketleri ve holding gibi çoklu sektörlerde oynayan firmalar bulunmakta olup gayrimenkul yatırım ortaklıkları da halka arz konusunda oldukça aktiftirler. Borsaya girdiğinizde “lot” kelimesiyle ifade edilen terim 1 adet seçtiğiniz firmaya ait hisse senedini temsil eder. Nominal (yazılı) değeri “1” Türk Lirasıdır. Her bir “lot”unuz o firmaya ait ortaklığınızın adetsel değeridir ve o değer sizin firmanın o günkü değerine kâr ve/veya zarar ortaklığınızı gösterir.

Broker Nedir?

Borsa işlemlerinde de her yatırım aracında olduğu gibi bir danışana ve teknik personele ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç broker‘ların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Broker’lar borsa işlemlerini belli bir komisyon karşılığında kendi adına fakat müşterisinin hesabına yapmaktadır. Aracılık faaliyetleri kapsamında danışmanlık hizmeti sundukları müşterilerinden belli bir ücret karşılığı yatırımlarını ne yöne ve nasıl yapacakları konusunu üstlenerek destek olmaktadırlar. Özellikle işlemlerin hızlanması ve kısa sürede tamamlanması konusunda aktif rol oynamaktadırlar.

Müşteri ve broker arasındaki iş ilişkisi çerçeve sözleşmelerle resmileştirilmiş ve kâr ya da zarar durumunda üstlenilen sorumluluk daha iş ilişkisi başlamadan taraflarca belirlenmiştir. Brokerlar işlemlerin hızlı gerçekleşmesi dışında danışanına piyasa hakkında fikir ve görüş beyanı da yaparak danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Borsa sektöründe yatırımcı sayısının ve buna paralel olarak da borsa bilincinin artmasında etkileri büyüktür. Zincirleme birbirine bağlı halkalar gibi broker arttıkça yatırımcı hacmi, yatırımcı arttıkça da broker sayısı artış göstermektedir.