Anasayfa / Genel / Borsa Tüyoları

Borsa Tüyoları

Borsada işlemde bulunan değerler üzerinde yatırım yapmak için bazı borsa tüyoları ile işlem gerçekleştirmek kazanç elde edilmesini kolaylaştırabilir. Bazı borsa tüyolarını ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Seans sırasında hiisenin yavaşta olsa yükselmesi mevcut ise ve bu hisseye yatırım girişi sağlanıyorsa bu doğru bir yükselişişn habercisidir.
  • Yine hisse yükselmesi oluyor ve bu sırada para çıkışı gözlemleniyorsa bu hissenin zirveye ulaşması anlamına gelmektedir.
  • Eğer hisse yavaş ya da hızlı şekilde düşüyor ve bu sırada para girişi oluyorsa bu hisse dip noktasına ulaşmış manasını taşımaktadır.
  • Hisse düşmeye devam ederken para çıkışı gerçekleşiyorsa hissenin düşüşü devam edecek sonucu düşünülebilir.

Bu tarz küçük tüyolar ile borsada işlemlerin nasıl ilerlediği ve hangi yönlere doğru gittiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hisse Toplama

Borsada işlem sırasında hisse senedinde oluşan yükselişin başlaması ile yatırımcılar tarafından hisse toplama işlemi yapılır. Bu toplama işlemi hissenin iyiye doğru gitmesinin haber alınması ile gerçekleşir.

Hisse Çıkarma

Hisse toplama işlemi yatırımcılar tarafından alınması ile diğer bir değişle borsa konusunda uzman olan spekülatör tarafından toplanmasıyla hisselerdeki yükselişin devam etmesi, bu yatırımcılardan hisse almak için talep yoğunluğu yaşanmasına neden olur.

Spekülatör Nedir?

Spekülasyon piyasalar üzerinde gerçekleşecek dalgalanmaların fark edilmesi ile analiz yapılmasıdır. Bu konuda uzman olan kişilerce tahminler gerçekleştirlir ve analizler sunulur. Beklentilerin doğru çıkması ile kazanç elde edildiği gibi yine beklentilerin doğru çıkmaması ile kayıbında yaşanma olasılığı bulunmaktadır.

Spekülasyon yapmak bir nevi tüm sorumluluğu üstlenmek demektir. Detaylı bir analizin yorumlaması ve gelecekte tahmin edilmesi spekülasyonun temel işlevidir.

Spekülatör nedir? Bu sorunu cevabı ise spekülasyonun içinde saklıdır. Sapekülasyon analizlerini yaparak geleceğe dönük yatırımcılara tüyo veren kişilere spekülatör denmektedir.

Piyasada bulunun yatırımcı ile aracı kurum arasında bir spekülatör bulunmakta olup, yatırımcıya kazanç konusunda analizler doğrultusunda önerilerde bulunmaktadır.