Anasayfa / Genel / Çalışan Annelere Kreş Desteği

Çalışan Annelere Kreş Desteği

Kreş Desteği

Torba yasa ile çalışan annelere sunulan kreş desteği yükseltildi. Yasaya göre daha önce her bir çocuk başına 304 lira olan kreş desteği asgari ücretin yarısı yani 1.015 lira olarak belirlendi. Peki çalışan anneye kreş yardımından yararlanma şartları neler? Yazımızın devamında kreş yardımı ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Kreş Yardımı Özellikleri

Devlet tarafından kadınların ve bilhassa da annelerin iş hayatında daha fazla yer almalarını sağlayacak çeşitli tedbirler alınıyor. Bu tedbirler arasında çalışan annelere yönelik olan kreş yardımı da bulunmakta. Kreş yardımıyla ilgili 7103 Sayılı Torba Yasa Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan düzenleme ile kadın çalışanlara yapılacak kreş yardımı gelir vergisinden istisna tutuldu. Ayrıca bu tutar Bakanlar Kurulu Kararı ile her bir çocuk için asgari ücretin yüzde 15’nden yüzde 50’sine çıkartıldı. Bu sayede çocuk başına 304.35 lira olan istisna tutarı da 1.014,75 lira oldu. İşverenin kreş parası olarak çalışanlara ödemiş olduğu miktar da vergi dışı bırakıldı.

Doğrudan işveren tarafından kreş ve gündüz bakımevi hizmetinin verilmesi halinde herhangi bir sınırlama getirilmemekle birlikte hizmet başkaları tarafından veriliyorsa bazı şartlar bulunuyor. Hizmetin özel sektör kuruluşundan alınması öncelikli şartlar arasında. Ödeme işveren tarafından doğrudan ilgili kuruma yapılmalı. Ödemenin çalışana yapılması halinde ise vergi indiriminden faydalanılamıyor. Hizmet sağlayan kreş veya bakımevine yapılan ödemelerde asgari ücretin yüzde 50’lik kısmı yani 1.014,75 liralık bölümü vergiye tabi olmuyor ancak bunu aşan kısım ise vergiye tabi oluyor.

Çalışan anneye kreş yardımında çalışan annenin kaç çocuk için destekten faydalandığına bakılmıyor ve istisna tutarları da her bir çocuk için ayrı ayrı hesaplanıyor. Bu hesap yapılırken geçerli olan brüt asgari ücret tutarı dikkate alınıyor. Geçerli brüt asgari ücret tutarı şu anda 2.029,50 lira olarak uygulanmakta. Buna göre gelir vergisi istisnası sonrası gelir vergisindeki düşüş çalışanın maaşına ilave edilecek veya maaştan bu miktar kadar kesinti yapılmayacak.

1 Çocuk İçin Kreş Desteği Örnek Hesaplama

Brüt asgari ücret: 2.029.50 TL, brüt kreş ücreti: 1.500 TL, toplam brüt ücret: 3.529.50 TL, SGK primleri: 529.42 TL, gelir vergisi matrahı: 3.000.07 TL, istisna edilen kreş yardımı: 1.014.75 TL, yeni G.V. matrahı: 1.985.32 TL, gelir vergisi: 297.80 TL, vergi kazancı: 152.21 TL