Anasayfa / Bankalar / Çek Kıran Bankalar Hangileri?

Çek Kıran Bankalar Hangileri?

Acil nakit paraya ihtiyaç duyan kişilerin, sahip oldukları çekleri üzerinde yazılı olan ödeme tarihinden önce paraya çevirme işlemine çek kırdırma denmektedir. Ticari iş yapan pek çok işletmenin yaptığı alım satımlarda çek kullandığı bilinmektedir. Çek kullanan işletmeler bu çekleri değerlendirmek amacıyla bankalar ve faktoring şirketlerinden yararlanmaktadır.

Ayrıca pek çok banka çek kırdırma işlemlerinde müşterilerden komisyon talep etmektedir. Çek tahsilinde sorun yaşamak istemeyen işletmeler, acil nakit paraya ihtiyaç duydukları için bankaların istedikleri komisyon taleplerini kabul etmek zorunda kalabilmektedirler.

Çek kırdırma işleminde komisyon ücreti bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak baktığımızda bankaların çek kırdırma işlemlerinde yüzde 4 ile yüzde 7 arasında değişen ücretler aldığını söyleyebiliriz.

Çek Kırdırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Çek kırdırma işlemlerini yaptırmak oldukça kolaydır. Çek kırdırma işlemini yaptırmak isteyen kişiler çek kıran bankalara giderek bankaların istedikleri prosedürü yerine getirdikten sonra bankaların talep ettiği komisyon ücretlerini ödeyerek, çeklerin üzerinde bulunan ödeme tarihlerinden çok önce çekleri nakit paraya çevirme işlemini yaptırabilmektedirler. Kişilerin çek kırdırma işlemlerini bankalardan ve faktoring şirketlerinden yaptırması mümkün olmaktadır.

Çek Kırdırma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada çek kırdırma işlemini bankalar ve faktoring şirketlerinin yaptığı bilinmektedir. Fakat bunlar haricinde çok sayıda kişi ve şirketin yasa dışı olarak çek kırma işlemini yaptıkları görülmektedir. Ayrıca paraları çok olan bu kişi ve şirketlerin, çek kırma işlemi ile devlete herhangi bir vergi ödemeden yüksek faizler ile para alıp sattıkları da bilinen bir gerçektir. Bundan dolayı çek kırdırma işlemini yaptırmak isteyen kişilerin bu tür kişi veya şirketlere karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin çek kırdırma işlemlerinde mağdur olmaları kaçınılmaz olacaktır.