Anasayfa / Genel / Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Vadesi gelmeden önce belirli bir komisyonun kesilmesi karşılığında kişilerden ya da şirketlerden tahsil edilme işlemine çek kırdırma denilir. Henüz vadesi gelmeden önce çeki bozdurmak İstiyorsanız siz de çek kırdırma işlemi yapabilirsiniz. Ticaret ile uğraşanlar genelde çek karşılığı ürün ya da hizmet sağlamaktadırlar. Sizde ürün satışı gerçekleştirdiğiniz de karşılığında çek aldıysanız ve vadesi gelmeden bozdurmaya gereksinim duyuyorsanız çek kırdırma işleminden yararlanabilirsiniz.

Kısa vadeli borçlanma araçlarından birisi çek kullanımıdır. Sizden ürün veya hizmet alan kişi karşılık olarak çek verdiğinde bunun anlamı burcunu size ödeyeceğini garanti etmesidir. Çekin üzerinde size çeki veren kişinin ismi imzası ve çekin tahsil edileceği tarih yazmaktadır. Çekin üzerinde yazan çek tahsil tarihine kadar geçmesi gereken belirli bir süre bulunmaktadır. Belirlenmiş olan bu vade geçmeden önce çeki bozdurmak ve para almak istiyorsanız çek kırdırma yoluna gidebilirsiniz. Elinizde bulunan çek ya da çekleri vadesinden önce belirli bir komisyon karşılığında paraya çevirmeniz mümkün. Fakat çekin üzerinde yazan vade tarihi gelmeden önce bozdurabilmeniz için sizden belli bir komisyon tahsil edilecektir. Bu komisyon oranı ise çekin üstünde yazan rakamın %4’ü ile %8’i arasında değişmektedir.

Bazı şirketler çek kırdırma işlemi konusunda hizmet vermektedir. Bu şirketler aracılığı ile de çek kırdırma işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Çek kırdırmak istemeniz halinde size bu işlemi gerçekleştirebileceğini söyleyen kurum veya kişiler gelebilir. Fakat bu gelen kişilerin hepsi iyi niyetli olmayabilir. Bu nedenle çek kırdıracağınız zaman görüştünüz kişilere çok dikkat etmeniz yararınıza olacaklar. Çek kırdırırken paranızı vereceğini söylediği halde ödeme yapmayan insanlarla karşılaşma ihtimaliniz olduğunu unutmamalısınız. Bu sebeple çek kırdırma işlemini yasal yollarla gerçekleştirmeniz en doğru seçenektir. Yasal yollarla çek kırdırmanız halinde belirlenmiş olan komisyon oranları üzerinden ödeme yaparsınız. Bu sayede zarar etme olasılığınız da minimum seviyeye iner. Factoring şirketleri çek kırma işlemini yasal şekilde gerçekleştirmektedir. Sizde yasal şekilde çek bozdurmak istediğinizde Factoring şirketlerinden istifade edebilirsiniz.